Magdeburg – miasto Luthra

Po zwiedzeniu cmentarza Pere-Lachaise i dzielnicy łacińskiej wyruszyliśmy z  Paryża  w drogę powrotną  do kraju.

Po drodze nocowaliśmy w pięknym niemieckim  Troisdorf.  Miasto liczy około 75 tysięcy  mieszkańców i leży  pomiędzy Bonn i Kolonią. Rano po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy w  ostatni etap podróży. W przerwie dla rozprostowania nóg zwiedziliśmy  jeszcze zabytkowy Magdeburg.  Jest to  jedno z najstarszych miast na terenie byłego NRD.  Magdeburg był rezydencją cesarzy, miastem hanzeatyckim i pruską twierdzą. W 1524 Marcin Luter ogłosił  tu swoje nauki. Przekonały one wielu mieszkańców do przejścia z katolicyzmu na nową religię.

Magdeburg był ostatnim miastem, które zwiedzaliśmy. Po powrocie do autokaru oddaliśmy naszej pilotce,  Ewie Drążkiewicz, odbiorniki słuchawkowe. Urządzenia  okazały się bardzo przydatne  podczas całej wycieczki. Nadajnika użył również eurodeputowany Janusz Zemke w czasie zwiedzania  Europarlamentu przez naszą stuosobową grupęrelacjonuje Elżbieta Libiszewska.

Pierwszy raz uczestniczyłam w wycieczce z wykorzystaniem zestawu słuchawkowego. Dla mnie było to coś wspaniałego. Oddalając się od grupy w celu zrobienia zdjęcia, traciłam kontakt. Teraz oddalając się mogłam cały czas  słuchać informacji  przekazywanych przez  przewodnikamówi zadowolona Bożena Sałacińska.

Kontynuując podróż mieliśmy przerwy na stacjach benzynowych. Niektóre koleżanki zapragnęły wyprostować nieco kości. Inicjatorkami wspólnych ćwiczeń były Basia Marcinkiewicz i Lila Kazubowska.

{gallery}magdeburg{/gallery}

 

Leave a comment