Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Pożegnanie ze „Sztuka w samo południe”

Pożegnanie ze „Sztuka w samo południe”

 Jadzia Piechotowska dziękuje Piotrowi Wąsowskiemu

Przez 8 miesięc grupa KUTW-wiczów uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez BWA i adresowanych do seniorów pod nazwą „Sztuka w samo południe”.

“Sztuka w samo południe” to cykl spotkań poświęconych sztuce i szeroko rozumianej kulturze, adresowanych do osób w wieku 60+ . Spotkania odbywały się cykliczne począwszy od kwietnia 2016 r , pierwszy piątek każdego miesiąca. Zajęcia rozpoczynały się godz. 12:00 i trwały 90 minut –  informuje koordynator warsztatów historyk sztuki Piotr Wąsowski, asystent w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.

W ramach tych spotkań zaproponowano seniorom dyskusje o sztuce współczesnej oraz działania twórcze, które rozwijają procesy poznawcze. W czasie warsztatów doskonalono sprawność manualną poprzez poznawanie różnych technik i form plastycznych. Do prowadzenia spotkań BWA wybrało historyków sztuki, krytyków, artystów oraz znawców, którzy zwracali uwagę na różnorodne i niezwykle barwne aspekty współczesnej sztuki.
Ostatnie zajęcia w ramach projektu odbyły się 2 grudnia 2016. Warsztaty pt.: „Papiery malowane na wodzie” poprowadziła Agnieszka Gorzaniak.

.- W czasie warsztatów malowaliśmy i bawiliśmy się kolorami, ale niekoniecznie na papierze. Dopuściliśmy do głosu pewną dozę przypadku, losowo dobranych zestawień barwnych. Uczestnicy spotkania mieli okazję przyjrzeć się zapomnianej technice tworzenia papierów ozdobnych. Seniorzy mogli sami popróbować i stworzyć własny wzór. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się się także o artystach, którzy w tej dziedzinie są mistrzami – opowiada Agnieszka Gorzaniak.

Agnieszka Gorzaniak – konserwator i restaurator dzieł sztuki. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Kurator w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Zafascynowana technikami wykonywania papierów marmoryzowanych. Sama je wytwarza i chętnie dzieli się zdobytym doświadczeniem. Prowadzi również warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.

{gallery}bwa_koniec{/gallery}
Zdjęcia: Bożena Sałacińska

 

Dodaj komentarz

Close Menu