Na wykład przyszedł w gaciach

 Żywa lekcja historii

„W co ubierał się polski rycerz w XV wieku”, to temat wykładu, który zaprezentował seniorom, Przewodniczący Rady Naukowo – Programowej,  Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – dr Adam Kosecki.

Wykład rozpoczął się salwą śmiechu. Wykładowca zaprezentował się w bieliźnie, czyli średniowiecznych gaciach. Po omówieniu dokładnie tego, co miał ubrane, zaczął prezentować kolejne warstwy stroju  ludzi o róznym poziomie zamożności.

Gdy wykładowca był już kompletnie ubrany, rozpoczęła się druga część wykładu. Dr Adam Kosecki zaczął przebierać Józka Sarnowskiego w rycerza średniowiecznego. Mieliśmy okazję zabaczyć na żywo, że ubranie rycerza wymagało pomocy drugiej osoby, czyli giermka. Słuchacze KUTW już teraz wiedzą co to jest: donblet, hoppeland, chapperon, gacnik, napotek, nogawice, waffenrock.

Wykład był wspaniały, inny niż wszystkie dotąd. Poza walorami poznawczymi było dużo śmiechu, ale i podziwu dla myśli ludzi żyjących w omawianym okresie historycznym. Słuchacze uzyskali zapewnienie, od młodego pracownika naukowego UKW, że w  semestrze letnim zaplanowany będzie jeszcze jeden podobny wykład.

{gallery}gacie_kosecki{/gallery}
Zdjęcia : Bożena Sałacińska

 

Dodaj komentarz

Close Menu