Malowana poezja fizyka jądrowego

 Spotkanie z poezją oraz malarstwem

Maria Chilicka, słuchaczka KUTW, urodziła się w Wyrzysku. Ukończyła studia na kierunku fizyka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po specjalistycznym szkoleniu w Państwowej Agencji Atomowej w Warszawie i zdobyciu uprawnień IOPP, rozpoczęła pracę jako pierwszy fizyk i inspektor ochrony radiologicznej tworząc z zespołem medycznym na onkologii oddział Radioterapii, gdzie stosowano aplikatory z radem promieniotwórczym.

Będąc na emeryturze zaczęła pisać wiersze. Podjęła próby malowania obrazów. Dzisiaj w dorobku artystycznym ma ponad 500 wierszy. W maju 2017 roku wydała tom wierszy pt. „Tylko mnie kochaj” przepleciony własnymi obrazami. Do druku poszły dwa kolejne tomy poezji, a przygotowywane są kolejne 4 tomiki. W dorobku Marii są rysunki i 470 obrazów. Część z nich powstała dzięki inspiracjom twórczym malarza Stanisława Stasiulewicza.

Wystawa prac Marii Chilickiej miała miejsce w Klubie „Modraczek”.  Maria zaprentowała swoje obrazy i czytała wiersze, które związane były z Jej życiowymi radościami i smutkami.

W spotkaniu autorskim uczestniczyli seniorzy z KUTW oraz miłośnicy poezji. Była również pani Dyrektor Klubu Agnieszka Buzalska. Bożena Sałacińska w swoim krótkim wystąpieniu podziękowała pani dyrektor za życzliwe podejmowanie artystów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kilka lat temu pierwszą wspólną prezentację obrazów miały malarki:Elka Łukomska i Terenia Wiśniewska, a ostatnio zaprezentowała się Helenka Wyrzykowska.

Uhonorowana kwiatami i serdecznymi słowami podziękowania została Miecia Knitter, która zajęła się promocją naszych artystów.
{gallery}chilicka{/gallery}
Zdjęcia: Edwin Bir

 

Dodaj komentarz

Close Menu