Łuczniczki – performans ruchowy

 BWA – Sztuka w samo południe

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy, korzystają od dwóch lat z cyklicznych spotkań ze sztuką w ramach projektu „Sztuka w samo poludnie”.

Jak zatańczyć rzeźbę? Jak przełożyć rzeźbę na ruch? Jak stworzyć z tego choreografię? Jak ożywić Łuczniczkę w spektaklu tanecznym? Te i inne tematy poruszono w rozmowie z tancerką Agnieszką Kryst.

Dowiedzieliśmy się, jak powstawał spektakl taneczny Łuczniczki,  inspirowany podwójnym symbolem Bydgoszczy – pomnikiem Łuczniczki z 1908 roku przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą z 2013 roku znajdującą się przed Operą Nova  – relacjonuje  Janina Boniewicz.

–  Historia Łuczniczek to opowieść o Bydgoszczy i jej wielokulturowości oraz seria pytań o tożsamość miasta, pamięć zapisaną w ciele oraz prywatne narracje oparte na miniaturkach Łuczniczek. To opowieść choreograficzna, w której doświadczenie ciała w ruchu przekazuje nową perspektywę o mieściepowiedziała tancerka i choreografka, Agnieszka Kryst.
 
Spotkanie warsztatowe odbyło się w BWA w ramach Rezydencji artystycznej Agnieszki Kryst. Rozmowę z artystką poprowadziła Danuta Milewska – kuratorka programu.

{gallery}golasy_balet{/gallery}
Zdjęcia: Artur Owczarczak  BWA, Bożena Sałacińska

 

Dodaj komentarz

Close Menu