Zaraz po VIP-ach

W Muzeum

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku byli pierwszymi mieszkańcami Bydgoszczy, którzy obejrzeli wystawę „Skarb bydgoski”. Uroczystego otwarcia dokonali: Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz wiceprezydent Iwona Waszkiewicz w obecności biskupa Jana Tyrawy. Wśród zaproszonych zacnych gości obecny był JM Rektor UKW, prof. Jacek Woźny.

Na wystawie w Muzeum Pieniądza grupa seniorów KUTW mogła podziwiać monety i precjoza odkryte przez archeologów w Bydgoskiej Katedrze. Jest to jeden z największych skarbów  odkrytych w Polsce.

Skarb znajdował się pod posadzką prezbiterium w Bydgoskie Katedrze. Znalezisko liczyło kilkaset rożnych obiektów. W Europejskim Centrum Pieniądza bezcennemu odkryciu poświęcono jedną z sal wystawowych. Monety i precjoza były pokazane w specjalnie dla nich zaprojektowanej gablocie. Na ekspozycji zobaczyć można ponad 480 złotych monet z okresu od  XV do XVII wieku. Poza tym były ozdoby, srebrne guzy do żupanów i delii, dekoracyjne rozety, a także amulet – „wilczy kieł”.   Pierwsze analizy pozwoliły ustalić, że najstarsze znaleziska pochodzą z przełomu XV i XVI wieku.

Skarb zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Nie do uwierzenia natomiast było to, że znalezione monety i inne precjoza   nie musiały   przejść „liftingu”. Po pięćciuset latach zachowały się w stanie idealnym – relacjonuje Lidia Pielarska.

{gallery}skarb{/gallery}
Zdjęcia: Edwin Bir, Bożena Sałacińska, ExB – Dariusz Bloch

 

Dodaj komentarz

Close Menu