Rektor o skarbach

 Skarby polskiej archeologii 

Temat ostatniego wykładu w semestrze zimowym, słuchaczy Kazimierzowskiefgo Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poświęcony był  skarbom polskiej archeologii od paleolitu do nowożytności, a poprowadził go prof.dr hab. Jacek Woźny, rektor UKW w Bydgoszczy.  

Temat ciekawy i bardzo dostępnie przedstawiony. Między innymi poznaliśmy chronologię dawnych dziejów Polski poprzez epoki : kamienną, brązu, żelaza aż po czasy współczesne. Archeolodzy na podstawie różnych wykopalisk próbują nam uzmysłowić jak kiedyś wyglądała praca, narzędzia pracy, zwyczaje, formy pochówku  w różnych okresach.
Ustalają to np. na podstawie odnalezionych darów grobowych składanych zmarłym  ( np. dary grobowe z mezolitu to amulety zzębów zwierząt – znalezione w okolicach Brodnicy.)  Następnie Biskupin czy Łęki Małe k/ Poznania, gdzie w znajdujących się tam kurchanach odnaleziono ówczesną broń z 1700 lat p.n.e.  Dla przykładu w Mykenach znajdowano wyroby ze złota, a w tym czasie na terenach polskich natrafiono na znaleziska bursztynu na szlaku bursztynowym prowadzącym z Gdańska do Myken.   

Kolejne skarby to depozyty z brązu, skarby z Eberswalde,wyroby ze złota, dary ofiarne z bagien, dary grobowe kultury pomorskiej (popielnice twarzowe) wszystko z 1300 lat p.n.e.   Następuje rozkwit antycznej greckiej rzeźby, skarby celtyckie – to wiele wyrobów ze złota. W tym czasie w Polsce też znajdujemy skarby – złote monety, paciorki ze szkła, paciorki z fajansu itp.  Wiele znalezisk pochodzi z okolic naszego miasta , dla przykładu w podbydgoskim Rynkowie znaleziono złote monety, w Wyszogrodzie k/ Fordonu znaleziono średniowieczną broń. Okres nowożytny też przynosi nam niespodzianki  – ostatnie znalezisko w Farze Bydgoskiej datowane jest na okres najazdu szwedzkiego – rok ok.1660. Wśród odnalezionych złotych monet, wisiorków, nausznic co ciekawe znaleziono złoty amulet z zębem zwierzęcia. Podobne ozdoby z zębami zwierząt znajdowano kilka tysięcy lat p.ne.

Tekst:  Krystyna Cofta – Wysokińska
Zdjęcia: Bożena Sałacińska
{gallery}jm{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Close Menu