Mieszka z królem i żyje dla króla

 Spotkanie z kolekcjonerem

Jarosław Janczewski cżłonek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Bractwa Inflandzkiego, Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego spotkał się z seniorami Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy. Niezwykły gość Klubu „Casimirus” jest historykiem amatorem i posiadaczem największej na świecie kolekcji medali z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego. Był członkiem komitetu budowy pomnika króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Słuchacze KUTW z dużym zaangażowaniem wysłuchali Jarosława Janczewskiego, który w prezentacji multimedialej  pokazał medale i monety z wizerunkiem patrona miasta, uczelni i utw. Były medale, te najstarsze z XVIII i najnowsze z XXI wieku.
Ciekawe były środki płatnicze np. kazimierzowskie półgrosze i grosze oraz współczesne monety z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego.
Swoją niezwykłą kolekcję Jarosław Janczewski udostępnia muzeom na wystawy czasowe w miastach „kazimierzowskich”. My mieliśmy okazję obejrzenia części zbioru w Klubie „Casimirus”. Mogliśmy również zapoznać się z publikacją pt. Kazimierz Wellki – monety i medale” – mówi Alicja Grzegórska.
Moje mieszkanie wypełnione jest krolewskimi pamiątkami. Mam te malutkie – żetony, medale, ale również figurki, różne przedmoty z wizerunkiem króla, który lokował nasze miasto. Podejmuję działania, które mają promować nasze „królewskie pochodzenie”. Jestem przekonany o tym, że Kazimierz Wielki może być świetnym elementem promocji Bydgoszczymówi Jarosław Janczewski.
Na początku spotkania zaprezentowałam zebranym otrzymany z UKW medal „Casimirus Magnus” oraz szklaną statuetkę z wizerunkiem pomnika, ktorą otrzymałam z rąk Prezydenta Miasta. Myliłam się myśląc, że pan Jarek „moich skarbów” nie ma mówi Bożena Sałacińska.
Spotkanie odbyło się w nowej scenerii sali klubowej. Elżbieta Łukomska zaprezentowała swoje nowe obrazy. Wystawa czasowa trwać będzie do końca  kwietnia.
{gallery}janczewski{/gallery}
Zdjęcia i tekst: Bożena Sałacińska

 

Dodaj komentarz

Close Menu