Historia po nowemu

 

 Spacer TMMB

Ruszyły wspaniałe wycieczki w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Lipcowy spacer rozpoczął się od bydgoskiej Katedry, gdzie nadal kontynuowane są przemiany w prezbiterium. Prof. Dariusz Markowski opowiedział jakich odkryć dokonano i gdzie znaleziono bydgoski skarb. Przedstawił jak wyglądać będzie serce, kiedy pojawi się ołtarz.
– Profesor Dariusz Markowski na Starym Rynku, opowiedział o rozpoczętej już rewitalizacji. Zdradził jakie zmiany nastąpią na nawierzchni Rynku, a także o tym jak zmieni się oświetlenie  i usytuowanie obiektów. Wszystko po to, by Stary Rynek był bardziej  przyjazny dla mieszkańców oraz atrakcyjny dla gości. Poznaliśmy również nowe pomysły i rozwiązania dotyczące Starego Rynku. To jednak niech pozostanie słodką tajemnicą tych, którzy byli na wycieczce, mówi z uśmiechem Eugenia Janeczko.
Z archeologiem Robertem Grochowskim spacerowicze, udali się do parku im. Wincentego Witosa. Na podstawie rewelacyjnych ustaleń archeologów i do tej pory nieznanych dokumentów dowiedzieliśmy się czym naprawdę był park im. Wincentego .Witosa. Poznaliśmy powody wstrzymania prac rewitalizacyjnych parkumówi Kordian Kaniecki.
Płk. Wojciech Zawadzki przedstawił bydgoski szlak marszałka Józefa Piłsudskiego. Przypomniał, że Naczelnik przyjechał do Bydgoszczy pociągiem w dniu 6 czerwca 1921 roku. Przebywał w naszym mieście do 7 czerwca. Nocował przy ul. Gdańskiej 94. Był gościem ówczesnego prezydenta Bydgoszczy, Jana Maciaszka. Przewodnik zdradził nam nawet pikantne, ciekawe  szczegóły z wizyty zacnego gościa mówi Bożena Sałacińska.

Aby wziąć udział w kolejnych spacerach, nalezy śledzić stronę Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.  {gallery}tmmb_miasto{/gallery}
Zdjęcia: Bożena Sałacińska

 

Dodaj komentarz

Close Menu