Podróż do przeszłości

 

 Od pięknej Biblioteki Bernardynów przez dawne firmy i warsztaty po fordońskie legendy

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta organizuje latem wycieczki  z cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku aktywnie w nich uczestniczą.

Spacer  rozpoczął  się  w  samym  sercu  miasta,  czyli  na  Starym  Rynku.  Na początku drzwi zawsze zamknięte, otworzyła
Biblioteka Bernardynów z przepięknymi wnętrzami i unikatowymi zbiorami. Naszym przewodnikiem była  st. kustosz WiMBP w Bydgoszczy, Joanna Królicka-Nejmanwspomina Zofia Trzcińska.

– Przyjrzeliiśmy się rewitalizacji Starego Rynku. Elżbieta Dygaszewicz, kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków opowiedziała  o tym, że przy okazji wykopów na Starym Rynku, odkryto m.in. fragment starej zabytkowej rury wodociągowej. Ze Starego Rynku ruszyliśmy z Krzysztofem Bartowskim, historykiem i konserwatorem,  szlakiem dawnych firm i warsztatów przy ulicach Unii Lubelskiej i Dworcowej. Na ul. Rejtana zobaczyliśmy piękną willę znanego kamieniarza J.Jobba,  uzupełnia – Jadwiga Dądalewska.
 
Dalej autobusem  udaliśmy się do dawnych osiedli bydgoskich. Robert Grochowski, archeolog przypomniał, gdzie znajdowały się dawne osady, m.in. Bartodzieje Wielkie i znajdująca się w mieście leśniczówka Jasiniec. W Fordonie zatrzymaliśmy się  w miejscach nie istniejących osad – Nicponie, Grochol – młyn, Pałcz, Zamczysko, w Myślęcinku – przy pozostałościach browaru. Ruiny po dawnym browarze malowałam jakiś czas temu. Będąc na wycieczce opowiedziałam koleżankom o swoim trafnym wyborze uwiecznienia tego, co popada w ruinę – mówi Elzbieta Łukomska, utytułowana nasza malarka.

 Towarzystwo Milośników Miasta Bydgoszczy zaprasza na wycieczkę w kolejną  sobotę. Osoby zainteresowane winny wejść na stronę towarzystwa, zapoznać się z trasą i podjąć decyzję o uczestnictwie.

 {gallery}tmmb_fordon{/gallery}
Zdjęcia: Bozena Sałacińska, Elżbieta Łukomska

 

Dodaj komentarz

Close Menu