W końcówce lata

Wypoczynek w Jastarni

48 słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy wypoczywało w Jastarni pod koniec lata. Program wyjazdu był bardzo bogaty.
– W drodze do Jastarni zwiedziliśmy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Potem wjechaliśmy kolejką na Kamienną Górę, aby podziwiać panoramę miasta. W drodze powrotnej do Bydgoszczy zatrzymaliśmy się w Tczewie, aby zwiedzić Muzeum Wisły. Obydwa muzea bardzo mi sie podbały – mówi zadowolona Anna Gaczek.
– Cały czas dopisywała nam pogoda. Spacerowaliśmy wzdłuż linii brzegowej, opalaliśmy się. Byli odważni, którzy nawet się kąpali, mówi o sobie z uśmiechem, Jan Marfiewicz.
– Realizowaliśmy wycieczki do Juraty i do Helu. Niektórzy pokonywali trasę do Juraty w obie strony „po nóżkach”, rowerem, inni jechali pociągiem, „leniuchy” korzystały z taxi. Nie było ważne, kto jak dotarł na miejsce, ale to, że wszędzie byliśmy razem – mówi Felicja Agatowska.
– W parku miejskim byliśmy na koncercie najpiękniejszych piosenek Anny German. Plenerowa impreza była niezwykła. Będę ją długo wspominać, ponieważ spotkałam tam naszą KUTW-owiczkę Barbarę Halską – Pietrzak. Koleżanka od trzech lat mieszka na Śląsku. Przyjechała z Władysławowa (gdzie wypoczywa) do Jastarni, aby spotkać się z nami – mówi z dumą Lila Kazubowska.
– Zwiedzaliśmy Hel. Meleksami pojechaliśmy na „początek Polski”. W morze wypłynęliśmy „Heliosem”, którego właścicielem jest „Przyjaciel KUTW” – Waldemar Ciupak. Pobyt w tej pięknej miejscowości zakończyliśmy w Restauracji „Helios”, gdzie spotkaliśmy się z naszym „Przyjacielem”.
– W czasie naszego wypoczynku było zawsze wesoło. Bawiliśmy się na wieczorku tanecznym. Szaleliśmy przy ognisku i podczas wieczorku pieśni biesiadnej. Humory dopisywaly nam również podczas spotkania z „Kapelą Kaszubską” – wspomina z radością Jadwiga Dądalewska.
– Było również poważnie, uroczyście. Nasze koleżanki Lila Kazubowska, Alicja Grzegórska i Bożena Wysocka zorganizowały spotkanie patriotyczne związane ze 100 – leciem odzyskania niepodległości. Rozpoczęło się ono od wspólnego odśpiewania „Roty”. Poważnie było także podczas wykładu prof. Jerzego Nowachowicza – mówi Elżbieta Domagała.
– Wyjazd do Jastarni zaowocował debiutami. Alicja Grzegórska udowdniła, że jest świetną recytatorką, a Zbigniew Kaczmarek przedstawił się nam jako wspaniały prowadzący gimnastykę rekreacyjną. Brawami nagrodziliśmy nowych, zdolnych słuchaczy naszego „uniwerku” – mówi z dumą Joannna Rogala.