Spotkanie z autorem książek

W Klubie „Casimirus” odbyło się spotkanie autorskie z  historykiem, zaangażowanym we wszystko to, co dotyczy Bydgoszczy. Krzysztof Drozdowski jest autorem wielu książek historycznych. Słuchaczom Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego przedstawił tajemnice fordońskiej Doliny Śmierci.

Dolina Śmierci w Fordonie, kryje wiele tajemnic. Pomimo upływu 73 lat od zakończenia II wojny światowej nie znamy nazwisk wszystkich ofiar rozstrzelanych tam przez Niemców jesienią 1939 roku. Zbrodniarzami byli w większości Niemcy, którzy do 1.09.1939 roku mieszkali w Polsce i mieli polskie obywatelstwo, nierzadko sąsiedzi i znajomi ofiar. Mordercy byli członkami Selbstschutzu i aresztowali, a następnie zabijali Polaków, których jeszcze przed wojną uznano za wrogów państwa niemieckiego i umieszczono na listach śmierci. Do dnia dzisiejszego sprawcy nie zostali rozliczeni z popełnionych zbrodni.
– Czy po zakończeniu wojny, w 1945 roku, teren fordońskiej Doliny Śmierci był wykorzystywany przez UB i NKWD do likwidacji niewygodnych osób?
– Czy prowadzono tam ekshumacje, na temat których nie zachowały się żadne dokumenty, a jedynie relacje świadków?
– Dlaczego dopiero po dwóch latach, w 1947 roku, rozpoczęto w Dolinie Śmierci ekshumacje?
I najważniejsze pytanie!
– Czy 8 maja 1947 roku Urząd Bezpieczeństwa nakazał natychmiastowe zakończenie prowadzonych prac ekshumacyjnych w obawie przed ujawnieniem swoich zbrodni z 1945 roku? – – – Czy jeśli tak było, to nadal stąpamy po kościach naszych bohaterów? W takim razie ilu ich jeszcze leży zapomnianych w ziemi?
– Co się stało z depozytami rzeczy znalezionych w trakcie ekshumacji?
– Czy prowadzone przez IPN od kwietnia 2018 roku śledztwo doprowadzi do poznania prawdziwej liczby ofiar?
– Dlaczego tak długo zwlekano ze wznowieniem tego śledztwa, które prowadzono w 1967 roku i wkrótce zawieszono?
– Czy starano się ukryć niewygodne fakty?
– Co się stało z niemieckimi zbrodniarzami po zakończeniu wojny?
Na te pytania K. Drozdowski starał się odpowiedzieć podczas spotkania ze słuchaczami KUTW.

Byłam bardzo zadowolona ze spotkania z młodym, człowiekiem zaangażowanym w historię naszego miasta – mówi Janina Lackner.

Tags

Napisz komentarz