W posiadłości króla Kazimierza Wielkiego

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy w drodze powrotnej z Truskawca, odwiedzili zamek króla Kazimierza Wielkiego w Przemyślu.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, położony jest na Wzgórzu Zamkowym, na wysokości 270 m n.p.m. Pierwszy zamek został wzniesiony po roku 1340, za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek zbudowano w stylu gotyckim.
Z tego okresu do dziś zachowała się jedynie brama wjazdowa. Zamek posiadał plan czworoboku z okrągłymi basztami na narożach, a w narożniku południowym czworoboczną wieżę. Pod zamkiem znajdował się ufortyfikowany przygródek. Pod koniec XX wieku odbudowano częściowo mur kurtynowy od strony południowo-zachodniej i obie baszty przy tej kurtynie. Obecnie w zamku działa Przemyskie Centrum Kultury.

Miasto zwiedzaliśmy z panią przewodnik, która zwróciła nam uwagę na jego osobliwości. Byliśmy zachwyceni urokliwością miasta, jego piękną historią. Mimo to, nie każdy chciałby w nim zamieszkać. Powodem jest ukształtowanie terenu. Jak nie górka to schody. Cały czas trzeba było pokonywać swoje słabości. Z całej grupy, tylko siedmiu paniom udało się zaliczyć wieże widokową na zamku mówi Maria Kaczmarek.

 

Napisz komentarz