Ozdabiając codzienność – rękodzieło Heleny Wyrzykowskiej

„OSOBOWOŚĆ KUTW”, poetka, recytatorka, tancerka, chórzystka, wokalistka, mistrzyni rękodzieła artystycznego, liderka sekcji poetycko – literackiej, w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zaprezentowała swoje niektóre umiejętności artystyczne.
„Ozdabiając codzienność – rękodzieło Heleny Wyrzykowskiej” to piękny tytuł spotkania autorskiego ze słuchaczką Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy. Podczas wernisażu Helenka czytała swoje wiersze przy akompaniamencie pianistki Bożeny Lefelbajn. Wystąpił również zespół „Kołaczkowianki”, którego członkinią jest Helenka. Grupa wokalna ma w swoim repertuarze piosenki z tekstem niezwykle uzdolnionej słuchaczki KUTW! Helenka, z zawodu ekonomistka, po przejściu na emeryturę wyprowadziła się z Bydgoszczy. Znalazła swoje nowe miejsce w Kołaczkowie. To nie jedyna zmiana kobiety wolnej i spełnionej zawodowo.
Po przejściu na emeryturę zapisałam się na Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zaczęłam śpiewać w lokalnym zespole wokalnym Kołaczkowianki. To jednak wszystko było mało. Zaczęłam pisać wiersze. Od tamtej pory wydałam siedem tomików, w tym jeden poświęciłam  dzieciom. Na zajęciach prowadzonych przez Małgorzatę Bruzdę nauczyłam się robienia kwiatów z różnych materiałów i różnorodnymi technikami. Bardzo mnie to wciągnęło. Koleżanki utwierdziły mnie w tym, że moje prace są piękne i warto je pokazywać  innym. Więc to robię śmiejąc się mówi bohaterka wernisażu, Helena Wyrzykowska.
Na spotkaniach autorskich Helenki Wyrzykowskiej jest zawsze duża widownia. Ludzie chętnie słuchają jej wierszy wyzwalających wiele emocji oraz oglądają piękne kwiaty. Dla takiej widowni chętnie gram na pianinie, aby umilić wieczór miłośnikom kultury – mówi pianistka, Bożena Lefelbajn.

Fot. Szymon Cieśla


Fot. Szymon Cieśla