Mieszka z królem i żyje dla króla

 Spotkanie z kolekcjonerem

Jarosław Janczewski cżłonek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Bractwa Inflandzkiego, Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego spotkał się z seniorami Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy. Niezwykły gość Klubu "Casimirus" jest historykiem amatorem i posiadaczem największej na świecie kolekcji medali z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego. Był członkiem komitetu budowy pomnika króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Słuchacze KUTW z dużym zaangażowaniem wysłuchali Jarosława Janczewskiego, który w prezentacji multimedialej  pokazał medale i monety z wizerunkiem patrona miasta, uczelni i utw. Były medale, te najstarsze z XVIII i najnowsze z XXI wieku.
Ciekawe były środki płatnicze np. kazimierzowskie półgrosze i grosze oraz współczesne monety z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego.
- Swoją niezwykłą kolekcję Jarosław Janczewski udostępnia muzeom na wystawy czasowe w miastach "kazimierzowskich". My mieliśmy okazję obejrzenia części zbioru w Klubie "Casimirus". Mogliśmy również zapoznać się z publikacją pt. Kazimierz Wellki - monety i medale" - mówi Alicja Grzegórska.
- Moje mieszkanie wypełnione jest krolewskimi pamiątkami. Mam te malutkie - żetony, medale, ale również figurki, różne przedmoty z wizerunkiem króla, który lokował nasze miasto. Podejmuję działania, które mają promować nasze "królewskie pochodzenie". Jestem przekonany o tym, że Kazimierz Wielki może być świetnym elementem promocji Bydgoszczy - mówi Jarosław Janczewski.
- Na początku spotkania zaprezentowałam zebranym otrzymany z UKW medal "Casimirus Magnus" oraz szklaną statuetkę z wizerunkiem pomnika, ktorą otrzymałam z rąk Prezydenta Miasta. Myliłam się myśląc, że pan Jarek "moich skarbów" nie ma - mówi Bożena Sałacińska.
Spotkanie odbyło się w nowej scenerii sali klubowej. Elżbieta Łukomska zaprezentowała swoje nowe obrazy. Wystawa czasowa trwać będzie do końca  kwietnia.

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/feed/com_content/2323#sigProGalleria1904258967

Zdjęcia i tekst: Bożena Sałacińska

 

Komentarze   

 
0 #2 Mirka B A 2018-04-15 14:53
Bardzo dobrze, że byłam na tej wystawie. Tak wielkiego pasjonaty medali jeszcze nie spotkałam, i do tego opowiadanie o każdym z nich to było imponujące. Bożenko zdjęcia wspaniałe. Pozdrawiam serdecznie.
Cytować
 
 
+1 #1 Elka Ł. 2018-04-13 11:50
Wspaniała pasja i piękna kolekcja medali
z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Wyprzedzały ciężarów...

   Rowerzyści pokonali siebie


Więcej...

Zioła w sztuce i kul...

   Inauguracja kolejnego sezonu "Sztuki w samo poludnie"


Więcej...

Pierwszy - zapowiedz...

   Koncert w Ogrodzie Botanicznym UKW


Więcej...
«
»