Przeszłość z przyszłością

 

 Słuchacze KUTW w Toruniu

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy wybrali się na krótki wypad do Torunia. Pomysł zrodził się podczas cotygodniowego spaceru nordic walking. Organizacją zajął się Edwin Bir. Troszczył się o 12-osobową gromadkę podczas upalnego lipcowego dnia. W programie było zwiedzanie Fortu IV i "Młyna Wiedzy".

- Fort IV został wybudowany w latach 1878-1884. Był przeznaczony dla załogi liczącej dwie kompanie piechoty (500 ludzi) oraz obsługi 14 dział średniego i 15-22  dział ciężkiego kalibru - łącznie dla około 800 żołnierzy i oficerów.
Fort IV był systematycznie rewitalizowany do 1994 roku. Aktualnie jest jedynym w pełni przygotowanym do turystyki obiektem Twierdzy Toruń. W kazamatach znajduje się baza noclegowa wzorowana na styl dawnych koszar. Fort posiada własną restaurację oraz pełne wyposażenie do świadczenia usług cateringowych dla 1500 osób - powiedział prof. Jerzy Nowachowicz zanim zaczęliśmy zwiedzać obiekt.
- Będąc już na terenie obiektu, o militariach opowiadał nam organizator wycieczki - Edwin Bir, dodaje zadowolona Elżbieta Domagała.

Fort z drona : https://www.fort.torun.pl/3/terazniejszosc

- Otwarcie Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" nastąpiło 9 listopada 2013 roku. Siedziba instytucji znajduje w dawnych Młynach Richtera. Budynki zbudowane były na przełomie XIX i XX. Teraz całkowicie odrestaurowane, służą nauce i zabawie. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne.  Wizytówką "Młyna Wiedzy" jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula, zawieszona na 33-metrowej linie - tyle dowiedzieliśmy się od Edwina przed wejściem do "Młyna". Potem był on naszym przewodnikiem. Zwracał nam uwagę na ciekawe ekspozycje. Staraliśmy się dotknąć i doświadczyć wszystkiego - relacjonuje Jadwiga Janiszewska.

- Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po pięknej toruńskiej Starówce. Potem zatrzymaliśmy się w lokalu, aby uzupełnić spalone kalorie - mówi śmiejąc się,  Krystyna Mazurkiewicz.

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/feed/com_content/2422#sigProGalleria191580f840

Zdjęcia: Bożena Salacińska, Edwin Bir,  Jerzy Nowachowicz
Tekst: Bożena Sałacińska

 

Komentarze   

 
+5 #2 Michał M. 2018-07-29 04:50
Wyjazd bardzo udany .
Cytować
 
 
+7 #1 Basia P. 2018-07-27 18:56
Tak się bawi ,,nasza klasa,,. Atrakcji było sporo i Wszyscy bardzo zadowoleni z udanego wyjazdu.
Wielkie podziękowania dla pomysłodawców i organizatorów udanego wyjazdu.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Łezka na rękopisie

   Spotkanie autorskie


Więcej...

Przeszłość z przyszł...

   Słuchacze KUTW w Toruniu


Więcej...

Polskie Carcassonne

   X - lecie Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego


Więcej...
«
»