Historia po nowemu
niedziela, 08, lipiec 2018 11:15 Bożena Sałacińska

 

 Spacer TMMB

Ruszyły wspaniałe wycieczki w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Lipcowy spacer rozpoczął się od bydgoskiej Katedry, gdzie nadal kontynuowane są przemiany w prezbiterium. Prof. Dariusz Markowski opowiedział jakich odkryć dokonano i gdzie znaleziono bydgoski skarb. Przedstawił jak wyglądać będzie serce, kiedy pojawi się ołtarz.
- Profesor Dariusz Markowski na Starym Rynku, opowiedział o rozpoczętej już rewitalizacji. Zdradził jakie zmiany nastąpią na nawierzchni Rynku, a także o tym jak zmieni się oświetlenie  i usytuowanie obiektów. Wszystko po to, by Stary Rynek był bardziej  przyjazny dla mieszkańców oraz atrakcyjny dla gości. Poznaliśmy również nowe pomysły i rozwiązania dotyczące Starego Rynku. To jednak niech pozostanie słodką tajemnicą tych, którzy byli na wycieczce, mówi z uśmiechem Eugenia Janeczko.
- Z archeologiem Robertem Grochowskim spacerowicze, udali się do parku im. Wincentego Witosa. Na podstawie rewelacyjnych ustaleń archeologów i do tej pory nieznanych dokumentów dowiedzieliśmy się czym naprawdę był park im. Wincentego .Witosa. Poznaliśmy powody wstrzymania prac rewitalizacyjnych parku - mówi Kordian Kaniecki.
- Płk. Wojciech Zawadzki przedstawił bydgoski szlak marszałka Józefa Piłsudskiego. Przypomniał, że Naczelnik przyjechał do Bydgoszczy pociągiem w dniu 6 czerwca 1921 roku. Przebywał w naszym mieście do 7 czerwca. Nocował przy ul. Gdańskiej 94. Był gościem ówczesnego prezydenta Bydgoszczy, Jana Maciaszka. Przewodnik zdradził nam nawet pikantne, ciekawe  szczegóły z wizyty zacnego gościa - mówi Bożena Sałacińska.

Aby wziąć udział w kolejnych spacerach, nalezy śledzić stronę Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. 

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/historia-po-nowemu#sigProGalleriad4a913e294

Zdjęcia: Bożena Sałacińska

 

Komentarze   

 
0 #2 BożenaS. 2018-07-08 13:18
Uczestnicy spaceru poznali nowe pomysły na lokalizację pomnika króla Kazimierza Wielkiego. Pomysł jest fantastyczny. Czy zostanie zaakceptowany przez Radę Miasta?
Cytować
 
 
+1 #1 BożenaS. 2018-07-08 11:22
Na zdjęciach rachunki Marszałka za:
- śniadanie w Orbisie za ponad 136 tyś zł
- wypożyczenie fortepianu - 3 tyś.zł
Cytować
 

Dodaj komentarz