Japońskie laleczki
wtorek, 07, listopad 2017 18:21 Bożena Sałacińska

 Origami - sztuka składania papieru

Praktyka origami powstała ok. roku 700. Pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać również domy. Zwyczajem stało się  ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.
W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego symbolu szczęścia i życia.
Polskie Centrum Origami (1991), którego założycielką i prezesem jest Dorota Dziamska, znajduje się w Poznaniu. Figurki z papieru można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. W Japonii muzeum origami istnieje w mieście Kaga.

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy od dziesięciu lat poznają arkana origami. Zajęcia prowadzi miłośniczka origami, Anna Kuś, która jest laureatką nagród Polskiego Centrum Origami. Za swoją bezinteresowną pracę na rzecz naszego uniwersytetu, wyróżniona zostala prestiżową nagrodą "Osobowość KUTW".

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. Są to zawsze wtorki w godz.10-oo do 12-oo.  Miejscem  spotkań  jest  sala  016c,  w budynku E, przy ul. Chodkiewicza 30.

- Zapraszam do udziału w ciekawych zajęciach wszystkich naszych słuchaczy, w szczególności "nowicjuszy". Spotkania z japońską sztuką składania papieru są niezwykle ciekawe. Wykonujemy żurawie, zwierząka, kwiaty, które zdobić mogą nasz dom. Naklejone na kartkę mogą stanowić piękną laurkę. Zajęcia relaksują, a poza tym utrzymują naszą sprawność palców - zachęca z uśmiechem "Osobowość KUTW"  -  Miecia Knitter!

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/japonskie-laleczki#sigProGalleriadb9eea3482

 

Dodaj komentarz