Łuczniczki - performans ruchowy
sobota, 03, luty 2018 17:13 Bożena Sałacińska

 BWA - Sztuka w samo południe

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy, korzystają od dwóch lat z cyklicznych spotkań ze sztuką w ramach projektu "Sztuka w samo poludnie".

Jak zatańczyć rzeźbę? Jak przełożyć rzeźbę na ruch? Jak stworzyć z tego choreografię? Jak ożywić Łuczniczkę w spektaklu tanecznym? Te i inne tematy poruszono w rozmowie z tancerką Agnieszką Kryst.

- Dowiedzieliśmy się, jak powstawał spektakl taneczny Łuczniczki,  inspirowany podwójnym symbolem Bydgoszczy – pomnikiem Łuczniczki z 1908 roku przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą z 2013 roku znajdującą się przed Operą Nova  - relacjonuje  Janina Boniewicz.

Historia Łuczniczek to opowieść o Bydgoszczy i jej wielokulturowości oraz seria pytań o tożsamość miasta, pamięć zapisaną w ciele oraz prywatne narracje oparte na miniaturkach Łuczniczek. To opowieść choreograficzna, w której doświadczenie ciała w ruchu przekazuje nową perspektywę o mieście - powiedziała tancerka i choreografka, Agnieszka Kryst.
 
Spotkanie warsztatowe odbyło się w BWA w ramach Rezydencji artystycznej Agnieszki Kryst. Rozmowę z artystką poprowadziła Danuta Milewska – kuratorka programu.


Zdjęcia: Artur Owczarczak  BWA, Bożena Sałacińska

 

Komentarze   

 
+1 #2 Elka Łukomska. 2018-02-04 12:39
Uczestniczyłam w wieczornym spektaklu tanecznym "Łuczniczki" w bwa inspirowanym podwójnym symbolem Bydgoszczy.- To był wspaniały performance ruchowy Agnieszki i Kasi. Tancerki całym ciałem,,mimiką twarzy i głosem pełnym napięcia i emocji fizycznej wspaniale ożywiały rzeźby i pokazały jak cudownie można zatańczyć rzeźbę.
Cytować
 
 
+1 #1 Bogdan Domeracki 2018-02-03 17:52
Bardzo ciekawie jest u Was...
Cytować
 

Dodaj komentarz