Malowana poezja fizyka jądrowego
sobota, 02, grudzień 2017 14:15 Bożena Sałacińska

 Spotkanie z poezją oraz malarstwem

Maria Chilicka, słuchaczka KUTW, urodziła się w Wyrzysku. Ukończyła studia na kierunku fizyka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po specjalistycznym szkoleniu w Państwowej Agencji Atomowej w Warszawie i zdobyciu uprawnień IOPP, rozpoczęła pracę jako pierwszy fizyk i inspektor ochrony radiologicznej tworząc z zespołem medycznym na onkologii oddział Radioterapii, gdzie stosowano aplikatory z radem promieniotwórczym.

Będąc na emeryturze zaczęła pisać wiersze. Podjęła próby malowania obrazów. Dzisiaj w dorobku artystycznym ma ponad 500 wierszy. W maju 2017 roku wydała tom wierszy pt. "Tylko mnie kochaj" przepleciony własnymi obrazami. Do druku poszły dwa kolejne tomy poezji, a przygotowywane są kolejne 4 tomiki. W dorobku Marii są rysunki i 470 obrazów. Część z nich powstała dzięki inspiracjom twórczym malarza Stanisława Stasiulewicza.

Wystawa prac Marii Chilickiej miała miejsce w Klubie "Modraczek".  Maria zaprentowała swoje obrazy i czytała wiersze, które związane były z Jej życiowymi radościami i smutkami.

W spotkaniu autorskim uczestniczyli seniorzy z KUTW oraz miłośnicy poezji. Była również pani Dyrektor Klubu Agnieszka Buzalska. Bożena Sałacińska w swoim krótkim wystąpieniu podziękowała pani dyrektor za życzliwe podejmowanie artystów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kilka lat temu pierwszą wspólną prezentację obrazów miały malarki:Elka Łukomska i Terenia Wiśniewska, a ostatnio zaprezentowała się Helenka Wyrzykowska.

Uhonorowana kwiatami i serdecznymi słowami podziękowania została Miecia Knitter, która zajęła się promocją naszych artystów.


Zdjęcia: Edwin Bir

 

Komentarze   

 
-1 #3 BożenaS. 2017-12-04 17:42
W tekście jest informacja o pierwszej i ostatniej prezentacji naszych Artystów w Modraczku. W swoim wystąpieniu podziękowałam za życzliwe podejście do naszych Wszystkich grup artystycznych !
Cytować
 
 
+6 #2 Ewa Z. 2017-12-03 21:01
Nie byłam na wystawie, ale ze zdjęć przebija ciepły przekaz.
A dla całości załączonego wyżej opisu dodać by trzeba, że Modraczek udzielił gościny także pracom Elki Rogowskiej.
Cytować
 
 
+5 #1 Maria 2017-12-02 14:26
Jestem zadowolona, Przyjaciele nie zawiedli
Cytować
 

Dodaj komentarz