Na wykład przyszedł w gaciach
środa, 08, listopad 2017 22:37 Bożena Sałacińska

 Żywa lekcja historii

"W co ubierał się polski rycerz w XV wieku", to temat wykładu, który zaprezentował seniorom, Przewodniczący Rady Naukowo - Programowej,  Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - dr Adam Kosecki.

Wykład rozpoczął się salwą śmiechu. Wykładowca zaprezentował się w bieliźnie, czyli średniowiecznych gaciach. Po omówieniu dokładnie tego, co miał ubrane, zaczął prezentować kolejne warstwy stroju  ludzi o róznym poziomie zamożności.

Gdy wykładowca był już kompletnie ubrany, rozpoczęła się druga część wykładu. Dr Adam Kosecki zaczął przebierać Józka Sarnowskiego w rycerza średniowiecznego. Mieliśmy okazję zabaczyć na żywo, że ubranie rycerza wymagało pomocy drugiej osoby, czyli giermka. Słuchacze KUTW już teraz wiedzą co to jest: donblet, hoppeland, chapperon, gacnik, napotek, nogawice, waffenrock.

Wykład był wspaniały, inny niż wszystkie dotąd. Poza walorami poznawczymi było dużo śmiechu, ale i podziwu dla myśli ludzi żyjących w omawianym okresie historycznym. Słuchacze uzyskali zapewnienie, od młodego pracownika naukowego UKW, że w  semestrze letnim zaplanowany będzie jeszcze jeden podobny wykład.


Zdjęcia : Bożena Sałacińska

 

Komentarze   

 
+1 #3 Bożena L 2017-11-09 17:40
Cudowny wykład,niesamow ite wrażenia.
Cytować
 
 
+1 #2 Stanisław 2017-11-09 09:36
Super.
Cytować
 
 
+1 #1 Krystyna 2017-11-09 08:06
Wspaniały wykład,żadne słowo pisane nie odda tego co na żywo zobaczyliśmy.
Cytować
 

Dodaj komentarz