Narodziny ikony
piątek, 03, luty 2017 19:28 Bożena Sałacińska

 BWA - "Sztuka w samo południe"

Dwadzieścia słuchaczek Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku bierze udział w kolejnej edycji programu "Sztuka w samo południe", którego organizatorem jest Biuro Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy.
Sztuka w samo południe to cykl spotkań poświęconych sztuce i szeroko rozumianej kulturze, adresowanych do osób w wieku 60+. Tematem pierwszego spotkania były "Narodziny ikony". Wykład wygłosił Tomasz Sińczak.

Ikona nieodłącznie kojarząca się nam z kulturą państw bałkańskich i wschodniej Europy ma swoje początki w późnym Cesarstwie Rzymskim. W trakcie zajęć śledziliśmy drogę jaką przeszły dzieła sztuki od malarstwa nagrobnego w Fajum, po ikony zdobiące największe kościoły prawosławia. Śledząc slajdy z najpiękniejszymi dziełami sztuki Bizancjum odpowiedzieliśmy sobie na pytania:
- Jaki związek mają ikony z kulturą rzymską i dlaczego są nieocenionym źródłem wiedzy o strojach i orężu Bizantyjczyków niemal do kresu ich państwowości?
- Jaki wpływ miały ikony na rozwój religijności krajów znajdujących się w orbicie Cesarstwa?
- Dlaczego ikony się pisze?
 
Tomasz Sińczak – historyk, historyk sztuki. Doktorant w Zakładzie Historii Starożytnej WNH UMK w Toruniu. Uczestnik kursów językowych na Uniwersytecie Aleksandra Hercena w Petersburgu. Naukowo zajmuje się relacjami Cesarstwa Rzymskiego i Iranu w okresie panowania dynastii Sasanidów. Członek redakcji czasopisma „Starożytności”, współautor tomów „Res Militaris”, zbiorów studiów nad wojskowością starożytną. Autor książki pt. „Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226-363”.

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/narodziny-ikony#sigProGalleria6d2fcdf169

 

Komentarze   

 
+2 #3 Elka Ł. 2017-02-04 22:11
Kolejny wspaniały wykład dr Tomasza Sińczaka ilustrowany slajdami prezentującymi ikony-piękne obrazy sakralne-ikony Zbawiciela i Matki Boskiej. Z niecierpliwości ą czekamy na kolejne interesujące spotkania w bwa "Sztuka w samo południe".Mieci u-dzięki.
Cytować
 
 
+3 #2 BożenaS. 2017-02-04 18:05
Zgadzam się z WI-FI. Miecia samodzielnie organizuje fajne imprezy, spotkania. Chętnie pomaga innym przy organizacji różnego rodzaju spotkań ( ostatnio spotkanie wigilijne). Mieciu - DZIĘKUJEMY!
Cytować
 
 
+2 #1 WI -FI 2017-02-04 10:53
Te duchowe uniesienia od lat organizuje nam celuloidowa MIECZYSŁAWA K. By żądz moc móc wzmóc i wespół w zespół " MK "prowadzi po muzeach, świątyniach, wystawach i kiedy szukamy organizatora by powiedzieć "dziękujemy" Mieczysławy K już nie ma..... biegnie za następnym projektem.
Cytować
 

Dodaj komentarz