O problemach senioralnych w Toruniu
wtorek, 10, październik 2017 23:12 Bożena Sałacińska

 Kujawsko - Pomorska Delegatura OPS

W 2040 r. w kujawsko-pomorskim seniorzy mogą stanowić nawet 27% społeczeństwa. O działaniach, które należy podejmować w polityce senioralnej, rozmawiali prezydent Michał Zaleski, przedstawiciele Kujawsko - Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z przewodniczącą Bożeną Sałacińską. W spotkaniu brali również udział
seniorzy reprezentujący Toruńską Radę Seniorów.

- Obecnie w skali całego województwa seniorzy stanowią 16% ludności. Społeczeństwo starzeje się jednak w szybkim tempie, więc niezbędne jest rozszerzanie działań w zakresie polityki senioralnej i działań podejmowanych z myślą o osobach starszych, poprawiających ich sytuację życiową i funkcjonowanie w społeczeństwie.- mówił podczas spotkania w CKK Jordanki,  Zbigniew Chwaliński, delegat Obywatelskiego Parlamentem Seniorów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Bożena Sałacińska, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na rolę samorządów w planowanu, organizowaniu i zabezpieczaniu potrzeb seniorów. Dzięki dobrze układającej się współpracy Prezydentów  Miast, Wójtów i Burmistrzów z Radami Seniorów i regionalnymi strukturami Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będziemy mogli podejmować wspólnie skuteczne działania w oparciu o dobrą, wielopłaszczyznową diagnozę potrzeb seniorów.  

O działaniach Gminy Miasta Toruń w zakresie polityki senioralnej mówiła dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Izabela Miłoszewska. Na nowatorskie działania samorządu wskazał również prezydent Torunia.
- Na tzw. osiedlu JAR projektujemy pierwszy budynek wspólnie z TTBS, który będzie przeznaczony specjalnie dla seniorów i rodzin z dziećmi po to, aby powstała swego rodzaju symbioza pomiędzy tymi mieszkańcami. To, czy pomysł się sprawdzi, zależy jednak oczywiście od samych zainteresowanych - wyjaśnił prezydent, Michał Zaleski.


Zdjęcia: Bożena Sałacińska, UM Toruń

 

Komentarze   

 
-1 #2 BożenaS. 2017-10-10 23:28
Audycja radiowa http://www.radiopik.pl/2,61176,prezydent-torunia-spotkal-sie-z-seniorami&s=1&si=1&sp=1
Cytować
 
 
0 #1 BożenaS. 2017-10-10 23:24
Informacja na www.torun.pl/pl/przybywa-seniorow /
Cytować
 

Dodaj komentarz