Parlament Seniorów działa na uchodźstwie
środa, 04, październik 2017 08:48 Bożena Sałacińska

 III Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Dnia 1 października w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, odbyła się III Plenarna Sesja II Kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Miejscem obrad była sala konferencyjna Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN" w Warszawie. Kolejny raz bowiem odmówiono seniorom możliwości obradowania w sali Plenarnej Sejmu.

Gości i parlamentarzystów OPS przywitała, przewodnicząca OPS, Krystyna Lewkowicz. Uroczystego otwarcia, dokonała Prezydent m.st. Warszawy, prof. Hanna Gronkiewicz - Walz.
W wystąpieniach programowych, dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał obszary wymagające systemowych rozwiązań. Krzysztof Kwiatkowski, Prezes NIK przedstawił sytuację osób starszych w oparciu o wnioski z działaności urzędu. Poseł Michał Szczerba w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że dnia 1 października wchodzą w życie trzy ustawy, które bezpośrednio dotyczą seniorów: ustawa o skróceniu wieku emerytalnego,  o ochronie zdrowia  i dezubekizacyjna. Wyraził swoje zaniepokojenie ich wprowadzeniem. Głos zabrała również dr Elżbieta Ostrowska, prezes PZERiI. Zrelacjonowala sytuację dochodową osób starszych.
Po przerwie, zabrali głos przewodniczący 7 delegatur OPS. Bożena Sałacińska, przewodnicząca Kujawsko - Pomorskiej Delegatury zaapelowała do delegatów o podjęcie inicjatywy w zakresie powoływaniu delegatur tam, gdzie one jeszcze nie powstały. Pełna siatka przedstawicielstw regionalnych daje nam szansę na pełne zdiagnozowanie problemów seniorów z całego kraju i podejmowanie działań w zakresie ich kompleksowego rozwiązywania.
Po przyjęciu deklaracji programowej w części artystycznej wystąpił Zespół "Mazowiacy". Grupa artystyczna składała się z osób zdrowych oraz chorych na Downa. Integracyjny zespół  swoim brawurowym występem rozbawił delegatów.      


Zdjęcia: Bożena i Miłosz Sałacińscy

Artykuł z "Tygodnika Bydgoskiego" z dnia 5 października 2017 rokuTB_5_pazdziernika_strona_11.jpg

 

Dodaj komentarz