Rowery pod prądem na końcu świata
wtorek, 23, sierpień 2016 16:49 Bożena Sałacińska

 W elektrowni i na działce

Tym razem pojechaliśmy na "koniec świata". Łęgnowo można tak nazwać. Wszędzie daleko, a najdalej do ratusza. Mimo to, życie toczy sie tutaj normalnie, może trochę wolniej niż w centrum.

Z Kapuścisk przez teren dawnego Zachemu dotarliśmy do Osiedla Awaryjnego. Zwiedziliśmy ciekawą enklawę Bydgoszczy, która powstała w latach czterdziestych XX wieku. Wybudowali ją Niemcy przy okazji budowy fabryki amunicji. Z DAG Fabrik, po II wojnie  światowej powstał Zachem. Obecnie na tym terenie znajduje się Bydgoski Park Przemysłowy z wieloma firmami.

Na kawę zatrzymaliśmy się na przylegającej do Puszczy Bydgoskiej ul. Zakole 6. W budynku tym, podczas wojny były koszary. W pięknie urządzonym ogrodzie, Pani Genowefa Tomasik, ugościła nas, jak "starych" znajomych. Dziękujemy Jej za  miłą gościnę i rodzinną atmosferę. Był to czas na ciekawe rozmowy i schronienie przed deszczem.

- Gdy się rozpogodziło realizowaliśmy dalej program wyprawy. Udalismy się ulicą Hutniczą do dolnego Łęgnowa, gdzie udostępniono nam do zwiedzania jaz walcowy regulujący poziom wody w Brdzie i dwie hydroelektrownie. Pracownicy elektrowni opowiedzieli nam o specyfice tych zakładów. Dalsza droga zaprowadziła nas na stację kolejową Bydgoszcz Łęgnowo. To był ostatni punkt na naszej trasie. Ulicami Toruńską i Sporną rozjechaliśmy się w swoich kierunkach  - relacjonuje Andrzej Zasada, organizator wypadów rowerowych.

Kolejne spotkanie "dopiero" 27 września. Szczegóły zostaną podane w komunikatach.
Tekst: Andrzej Zasada
Foto: Edwin Bir i Basia Kowalczyk (UTP)

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/rowery-pod-pradem#sigProGalleria297963fcc8

 

Komentarze   

 
+4 #3 Basia P 2016-08-25 07:06
Jak na naszych poprzednich wyprawach i tym razem było wspaniale. Humory dopisywały;atra kcji nie brakowało a mieliśmy też okazję poznać mało znane Łęgnowo oraz urządzenia hydrotechniczne .Zobaczyliśmy Brdę,która w tych okolicach wpływa do Wisły.
Dziękuje bardzo za umożliwienie poznania kolejnych dzielnic Bydgoszczy.
Cytować
 
 
+2 #2 BożenaS. 2016-08-24 16:03
Fotorelacja na: www.ukw.edu.pl oraz www.zdrowy-senior.org oraz www.seniorzybydgoszcz.pl
Cytować
 
 
+3 #1 Danuta 2016-08-23 18:04
Pogoda dopisała :) deszczyk odświeżył teren podczas naszego pobytu u wspaniałej kol. Genowefy na kawie.Od wielu lat mieszka ona w Łęgnowie.
Cytować
 

Dodaj komentarz