Spotkanie z prof. Andrzejem Dyszakiem
środa, 15, marzec 2017 21:25 Bożena Sałacińska

 Ocalić od zapomnienia

Do Klubu "Casimirus" zaprosiliśmy prof. dr. hab. Andrzeja S. Dyszaka, językoznawcę z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW, by opowiedział nam o gwarze bydgoskiej, której jest badaczem i którą opisał w swoich dwóch książkach: Jak mówili bydgoszczanie z 2008 r (ta zawiera słownik gwarowy w układzie alfabetycznym) i Gwara miejska bydgoszczan z 2015 r. (w tej z kolei zawarty jest słownik w układzie tematycznym). Profesor w barwny sposób najpierw przedstawił dzieje nazw naszego miasta (Bidgostia, Bromberg, Bydzia), jego mieszkańców (pomorskie pyry, antki, Galicjoki), ukazując jednocześnie uwarunkowania geograficzne (miasto pomorskie czy miasto na Kujawach?) i historyczne (wpływy niemieckie) na codzienną mowę jego mieszkańców, wyjaśniając przy okazji szczegółowo wiele kwestii językowych (niekoniecznie związanych bezpośrednio z gwarą), a przede wszystkim wywołując wspomnienia (swoje i nasze) z lat szkolnych (kiedy gwara bydgoska żyła na ulicach i podwyrkach starych bydgoskich fyrtli, kupowało się w kolonialkach, gotowało się na placie, a potem myło się statki).
- Spotkanie z prof. Andrzejem Dyszakiem uważam za niezwykle interesujące. Aby móc wrócić do omawianej tematyki wykładowej, kupiłam sobie książkę pt. "Gwara miejska bydgoszczan", ktorą za kilka lat przekażę wnukowi - mówi szczęśliwa Lilka Kazubowska.


 

Komentarze   

 
0 #3 Andrzej Dyszak 2017-03-18 10:10
Mam propozycję, by spotkać się po zapoznaniu się z zawartością jednego i/lub drugiego z moich słowników w celu ich uzupełnienia (dyskusji nad słowami, wyrażeniami i zwrotami, których Państwo nie znajdziecie w słowniku, a pamiętacie z dzieciństwa). Pozdrawiam :)
Cytować
 
 
+1 #2 Danuta 2017-03-17 17:58
Czekam na obiecana powtórkę i dalszy ciąg gwary bydgoskiej! Sympatycznie było powspominać dziecięce lata :)
Cytować
 
 
+3 #1 Elka Ł. 2017-03-16 12:03
Spotkanie z prof.Andrzejem S.Dyszakiem uznanym i doświadczonym językoznawcą i rodowitym bydgoszczaninem sprawiło nam ogromną przyjemność.Słu chając gwarowych zwrotów, niektórzy z nas odbyli krótką sentymentalną podróż w czasy młodości naszych dziadków,rodzic ów i własnego dzieciństwa.Dzi ękujemy.
Cytować
 

Dodaj komentarz