Spotkanie ze strażakiem - alpinistą
środa, 17, maj 2017 21:07 Bożena Sałacińska

  Nowa odsłona Elki Łukomskiej

 Bydgoscy strażacy w środę, dnia 17 maja świętowali Dzień Strażaka. Były awanse, odznaczenia i nagrody. Uroczystości odbyły się w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Pomorskiej.Jedną z osób awansowanych tego dnia na wyższy stopień, był młodszy ogniomistrz Michał Wiśniowski.

Zaraz po oficjalnych uroczystościach Michał Wiśniowski, przyszedł na spotkanie ze słuchaczami KUTW. Zabrał ze sobą ważący 17 kg plecak, który zabiera na wyprawy wysokogórskie. Gość Klubu Casimirus jest bowiem zapalonym alpinistą. Zdobywał góry Maroko, Francji, Chorwacji, Słowacji, Sardynii, Hiszpanii, Norwegii, Rosji i Wietnamu. Dnia 10 czerwca br. wybiera się na kolejną  wyprawę, aby zdobyć tym razem Mont Blanc.

- Pan Michał pokazał nam to, co zabiera alpinista na wyprawę. W plecaku ma czekan, linę, kości, heksy i friendy wspinaczkowe,  śruby, uprzeż. Nasi słuchacze po dokładnym obejrzeniu ekwipunku, znaleźli inne zastosowania tych przedmiotów - śmieje się Kasia Giżyńska.

- Dla mnie ciekawą prezentacją był śpiwór, materac i namiot w którym śpią alpiniści wysoko w górach, przy minusowej temperaturze. Moja żona, Basia, dokładnie obejrzała buty pana Michała. Uznała, że trzeba je ozdobić kwiatkami, aby były ładniejsze - mówi z uśmiechem Tadziu Kochański.

- Interesującą częścią prezentacji były zdjęcia z wypraw, które obrazowały trud wspinaczkowy, życie w górach, w schroniskach i w namiocie - uzupełnia Zbyszek Wypijewski.

- Spotkaliśmy się ze strażakiem, więc nasza ciekawość dotyczyła również pracy zawodowej pana Michała, który pracuje  w jednostce specjalizującej się w ratownictwie wysokościowym. Ten temat nie został skończony. Może spotkamy się jeszcze raz, aby poznać szczegóły trudnej pracy strażaków - zastanawia się Czesiu Hoppe.

- Spotkanie odbyło się w naszej sali. Ściany przyozdobiła Elka Łukomska swoimi obrazami. Tym razem zaprezentowała 26 prac o różnej wielkości, tematyce i technice ich malowania. Pan Michał Wiśniowski był żywo zainteresowany artyzmem Elki, naszej utytułowanej malarki - wspomina Halinka Idzikowska - Banasiak.


 

Dodaj komentarz