W Casimirusie o maskonurach
czwartek, 05, październik 2017 17:08 Bożena Sałacińska

 Spotkanie z ornitologiem i otwarcie wystawy

Klub "Casimirus" rozpoczął swój drugi rok pracy. Pierwszym, niezwykłym gościem słuchaczy KUTW był Dawid Kilon, bydgoski, znany i lubiany ornitolog. Spotkanie odbyło się w naszej sali, którą dekorują obrazy Zbigniewa Wypijewskiego, dwukrotnego laureata nagrody im. Teofila Ociepki. Honorowym gościem był nowy Przewodniczący Rady Naukowo - Programowej KUTW, dr Adam Kosecki.

Odkryta przez wikingów Islandia - wyspa o surowym klimacie, pozbawiona drzew kojarzy się z filmami science fiction. Ogromne puste przestrzenie, para wydobywająca się z ziemi, pola lawy  – tak właśnie wielu ludzi wyobraża sobie planety, które gdzieś w kosmosie czekają na odkrycie. Na  Islandii latem przez cały dzień i noc jest jasno, późną wiosną i wczesną jesienią panuje półmrok. Od połowy grudnia do końca stycznia niemal przez cały dzień jest ciemno. To wtedy, podczas bezchmurnych nocy, można podziwiać zorzę polarną.
Rejkiawik czyli Dymiąca Zatoka - jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata. Na wyspie liczącej 300 tysięcy obywateli mieszka ponad 10 tysięcy Polaków. W Hafnarfjördur jest klasztor polskich sióstr karmelitanek.

- Dawid Kilon opowiadał o niezwykłych osobliwościach wyspy, jakimi są gejzery. Dowiedzieliśmy się, że np. eksplozja gejzeru Strokkur (Maselniczka), wybucha regularnie co kilka minut. Trzeba uważać, żeby nie stanąć pod wiatr, który może zwiać słup gorącej wody na nieostrożnego turystęwspomina Janina Boniewicz.

- Podczas wycieczek na nadmorskie klify można trafić na stada mew oraz żywiące się rybami maskonury – sympatyczne ptaki morskie z wielkimi czerwonymi dziobami. Nie są one bojaźliwe. Z kolei na oglądanie delfinów i wielorybów można wybrać się w rejs specjalnym stateczkiem na morzu koło Keflavik lub Húsavík - relacjonował ornitolog.

- Húsavík - bywa nazywane europejską stolicą wielorybów. Najczęściej spotyka się płetwale karłowate, ale można też zobaczyć humbaka, orkę, finwala, sejwala,  płetwala błękitnego. Zdarza się,  że wieloryb zabawia obserwujących go ludzi. Wynurza się ponad wodę, macha płetwą i chlapie na nich wodą. Miałem to niewątpliwe szczęście, że udalo mi się zrobić cudowne zdjęcia. Jedno z nich wydrukowalem sobie w dużym formacie. Powiesiłem je w pokoju - mówi z dumą Dawid Kilon.

Na Islandii są największe europejskie wodospady. Najwięcej wody – sto ton na sekundę – spada z hukiem w wodospadzie Dettifoss. Potężna struga wycięła w twardej bazaltowej skale głęboki kanion. Najładniejszy wodospad Svartifoss spada z urwiska imponujących słupów bazaltowych. Najwyższy islandzki wodospad – Glymur – ma prawie dwieście metrów  wysokości.
Islandia - ma aż 150 wulkanów. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 500 lat z wulkanów wydostała się ilość lawy równa połowie lawy ze wszystkich innych erupcji w tym okresie na całym świecie !

Za cudowne opowieści, Dawidowi Kilonowi podziękowala, w imieniu czlonków Klubu, Zosia Stefanowicz.

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/w-casimirusie-o-maskonurach#sigProGalleriae5e390bd8e

Zdjęcia: Bożena Sałacińska, Dawid Kilon

 

Komentarze   

 
+1 #2 teresa 2017-10-06 04:55
Dziękuję za bardzo ciekawe spotkanie
Cytować
 
 
+1 #1 Elka Ł. 2017-10-05 19:31
Bardzo interesujące spotkanie z
ornitologiem
p.Dawidem Kilonem. Wspaniała ,żywa relacja

z pobytu w Islandii,obrazo wana pięknymi
zdjęciami ptaków z krainy maskonurów.
Dziękujemy.
Cytować
 

Dodaj komentarz