Walka o krzesełka
wtorek, 31, maj 2016 17:44 Bożena Sałacińska

 

 Mija powoli roczna  I kadencja Obywatelskiego Parlamentu Senioralnego.

 

Trwają prace nad opracowaniem pakietu umocowań prawnych, rozstrzygnięć w sprawie doboru reprezentatywnego gremium na drugą kadencję. Ma ona  trwać dwa lata. Pomysłodawcą i inspiratorką większości działań  w ruchu senioralnym w Polsce jest Krystyna Lewkowicz. Przewodniczy ona nie tylko OPS, ale również Fundacji "Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku" w  Warszawie.
W krótkim czasie, pomimo ubiegłorocznych zmian politycznych udało się Jej doprowadzić do I posiedzenia OPS, które odbyło się dnia 1 października 2015 roku. Miało to swój szczególny wydźwięk z uwagi na 40-lecie obchodów UTW w  Polsce.

Od drugiej kadencji w OPS  wszystko ma być uregulowane. Są zabiegi o dużą reprezentatywność środowiska senioralnego. Dlatego między innymi  Krystyna Lewkowicz zainteresowała problemem premier Beatę Szydło,  Sejmową Komisję Polityki Senioralnej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z jej  inspiracji odbyło się ostatnio wiele konferencji regionalnych, na których konsultowano propozycje podziału mandatów.

I tutaj zaczyna się problem !
Krystyna Lewkowicz pracuje, jeździ po Polsce i prowadzi konsultacje. W zamian ma nie dyskusję, ale agresywną krytykę. Każde środowisko senioralne uważa się za pokrzywdzone. Wszyscy twierdzą, że przypadnie im za mało mandatów w OPS. Niestety, na sali plenarnej Sejmu jest tylko 460 miejsc.

O co walczą seniorzy?
Walczą o miejsce na sali plenarnej i o funkcje społeczne. Po ich zdobyciu nie zawsze się z nich  wywiązują. Jest na to wiele przykładów w kraju i naszym regionie. Dodam, że zasiadanie w ławach OPS nie wiąże się z żadnymi gratyfikacjami finansowymi. Nie ma nawet zwrotu kosztów podróży.

Jak ostra jest dyskusja na ten temat zachęcam do lektury  "Głosu Seniora" Nr 21 Na str.14-15 wydania papierowego  i  na stronie www.glosseniora.pl.
Polecam także strony intenetowe:
- www.fundacjaoputw.pl (Obywatelski Parlament)
- www.ops2.pl.tl
- Facebook - Bydgoska Rada Seniorów, list otwarty Krystyny Lewkowicz

Miałam okazję wysłuchania Krystyny Lewkowicz podczas jej wystąpień w  Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej w Warszawie oraz w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Prezentacji  towarzyszy bardzo emocjonująca dyskusja, nie zawsze merytoryczna. Podziwiam Krystynę za jej pracowitość i determinację w dążeniu do celu. Szczególnie  imponuje mi jej odporność na stres i krytykę. Szkoda, że w swoich działaniach nie może liczyć na szerokie, wielopłaszczyznowe wsparcie i konstruktywną dyskusję w działaniach  na rzecz seniorów.

Bożena Sałacińska
przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW Bydgoszcz
członek: Bydgoskiej Rady Seniorów, Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, komisji informacji i promocji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/walka-o-krzeselka#sigProGalleria5291dc2351


 

Komentarze   

 
0 #2 Ireneusz 2016-05-31 21:02
Należy wspierać działania Pani Krystyny
Powinni to zrobić te osoby którym na sercu leży dobro seniorów
Cytować
 
 
0 #1 BożenaS. 2016-05-31 18:20
Zdjęcie główne - I posiedzenie OPS, dnia 1.10.2015
Galeria - posiedzenie Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej z dnia 12.05.2016 r.
Cytować
 

Dodaj komentarz