"Wisła" nad Brdą
niedziela, 30, lipiec 2017 12:22 Bożena Sałacińska

 Brazylijski Zespół Pieśni i Tańca

Samorząd województwa podejmował w czwartek (27 lipca) w Toruniu czterdziestoosobową grupę polonijnej młodzieży z Brazylii - członków Zespołu Pieśni i Tańca Wisła z Kurytyby, która jest jednym z największym skupisk Polonii na świecie. Spotkaniu z wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim i pełnomocnikiem zarządu województwa ds. współpracy międzynarodowej Grzegorzem Borkiem towarzyszyło otwarcie wystawy „Polacy w Brazylii”.

 
Młodzi Brazylijczycy o polskich korzeniach przyjechali do Bydgoszczy na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, w ramach projektu wspieranego finansowo przez Senat RP. Ziemia Bydgoska występowała w Kurytybie rok temu, prowadząc też warsztaty muzyczne i taneczne dla tamtejszej Polonii.

 
Zespół Wisła powstał w 1928 roku, ale oficjalnie działa od roku 1960. Ma sekcje taneczną i chóralną, prezentuje ludowe pieśni i tańce z wielu regionów Polski, a także spektakle, których kanwą są obyczaje ludowe. Był wielokrotnie nagradzany – m.in. na Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Występował przed Janem Pawłem II podczas jego wizyty w Kurytybie w 1980 roku. Za działalność artystyczną został uhonorowany przez Departament Kultury Stanu Parana Złotym Medalem i dyplomem uznania.

 
Brazylijczycy o polskich korzeniach to potomkowie XIX-wiecznych emigrantów, którzy przybywali do Nowego Świata w poszukiwaniu lepszego życia i wolności. W 1926 polską społeczność w tym kraju szacowano na 230 tysięcy, obecnie różne źródła mówią o 800 tysiącach, a nawet 3,5 mln osób. Wiele z nich do dziś zachowało tradycję i język. Na wystawę „Polacy w Brazylii”, która jest od dziś eksponowana w hallu Urzędu Marszałkowskiego, składają się fotogramy z czasów pierwszych polskich osadników w tym rejonie świata, pozyskane z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/wisla-nad-brda#sigProGalleriaaafcda9173

Zdjęcia: Bożena Sałacińska, Barbara Zawalska

 

Komentarze   

 
+1 #1 BożenaS. 2017-07-30 13:36
Koncert Zespołu "Wisła" wzbogacony o występy "Ziemi Bydgoskiej" był dla mnie wydarzeniem lata 2017. Dodatkowymi bonusami dla KUTW-owiczów był taniec Basi Zawalskiej z Brazylijczykiem , Lidka Lubiszewska natomiast uhonorowana została prezentem w postaci kawy brazylijskiej!
Cytować
 

Dodaj komentarz