Włocławek - na trasie do Kowala
czwartek, 05, maj 2016 17:24 Bożena Sałacińska

 

Pałac Bursztynowy i tama

1 Maja grupa seniorów KUTW pojechała na wycieczkę do Kowala. Zaprosił ich burmistrz tego uroczego miasteczka, Eugeniusz Gołembiewski. Zaproszenie związane było z uroczystymi obchodami 706 rocznicy urodzin Króla Kazimierza Wielkiego patrona Kowala i UKW. oraz założyciela naszego miasta.

- Na trasie podróży do królewskiego miasta, Kowal, zatrzymaliśmy się we Włocławku. Skorzystaliśmy z zaproszenia milionera, Krzysztofa Grządziela. Zwiedziliśmy Bursztynowy Pałac, którym byliśmy oszołomieni.Bardzo podobały się nam wnętrza pałacu oraz ogrod. Sam właściciel zaprosił nas do letniego "bufetu". Tam czekały na nas wyśmienite potrawy regionalne. Były m.in.przepyszne gołąbki, rolady, kiełbasa z grila. Bardzo smakowały nam ciasta i kawa. Dla smakoszy było również piwo.Najedliśmy się do oporu, bo trudno było sobie odmówić przyjemności jedzenia wykwintnych dań - wspomina zachwycona gościną Bożena Sałacińska.
Następnie słuchacze  KUTW udali się na zaporę na Wiśle. Tu przy zejściu z tamy stoi pomnik. Ustawiono go w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało Jerzego Popiełuszki. Kapłana zamordowali oficerowie SB 19 października 1984 roku.

- Udaliśmy się na miejsce uświęcone męczeńska śmiercią błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Prowadzą do niego zadbane alejki, obok leży pamiątkowy głaz. Pomnik stanął tu w 1991 roku, po zakończeniu wizyty Jana Pawła II w Polsce . Zapaliliśmy znicze i zmówiliśmy krótką modlitwę mówi wzruszona Lidia Lubiszewska. 

Dodaj komentarz