Z kijkami po fordońskich górkach
piątek, 07, kwiecień 2017 21:45 Bożena Sałacińska

 Historycznie, patriotycznie, empatycznie

Sekcja nordic walking KUTW, prowadzona przez Tadeusza Kochańskiego, zdradziła LPKiW. Tym razem bowiem miejscem spaceru były fordońskie górki.

- Byliśmy w Dolinie Śmierci, która  jest miejscem masowego mordu i jednocześnie grobem mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych jesienią 1939 r.Podziwialiśmy strzelisty pomnik górujący nad okolicą. Pomnik wraz z Doliną stanowi kompleks martyrologiczny, w który wkomponowano alejki, rzeźby, symboliczne groby i tablice pamiątkowe. Odbywają się tam coroczne uroczystości patriotyczne i religijne m.in. apele poległych, Drogi Krzyżowe, procesje oraz misteria Męki Pańskiej ( najbliższa w niedzielę) - mówi Czesiu Hoppe.

- Spacerując alejkami doszliśmy do Kalwarii bydgoskiej - Golgota XX wieku. Trzynaście stacji Golgoty wykonanych jest w formie 2-metrowych krzyży ze stali nierdzewnej. Natomiast stacja XII (śmierć na Krzyżu) ma formę 24-metrowej ściany, której najważniejszym elementem jest wizerunek Chrystusa Zwycięskiego w ażurowym krzyżu otoczonym przez mniejsze, symbolizujące męczenników z „Doliny Śmierci” - uzupełnia Lilka Kazubowska.

Zwieńczeniem starań o wyeksponowanie tego miejsca, było podniesienie 7 października 2008 r. przez ordynariusza diecezji bydgoskiej bp Jana Tyrawę pobliskiego kościoła wraz z drogą krzyżową do godności Sanktuarium Królowej Męczenników, Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku.

Słuchacze KUTW w miejscach pamięci pomordowanych, po chwili zadumy, złożyli kwiaty i zapalili znicze.  


Zdjęcia: Bożena Sałacińska, Edwin Bir, Barbara Kowalczyk, Lila Kazubowska

 

Komentarze   

 
+2 #3 S taszek 2017-04-11 07:39
bylem tam kiedyś z żoną i dziećmi ze szkoły nr 38 teraz tak samo to przeżywam Miła atmosfera i miłe zakończenie u Basi W domu napisałem pełen zadumy wiersz który Wam przy okazji przeczytam Do zobaczenia na szlaku pa pa
Cytować
 
 
+3 #2 BożenaS. 2017-04-08 15:03
Basiu! Jestem tego samego zdania.Spacery są wspaniałe, a przy okazji dbamy o swoją kondycję fizyczną! Życzę Wszystkim i sobie samej, aby jak najdłużej zachować samodzielność.M arzę o tym, aby więcej osób przekonało się, że warto zadbać o siebie.
Cytować
 
 
+4 #1 basia k. 2017-04-08 06:50
To był kolejny niezapomniany spacer w doborowym towarzystwie - pomimo kapryśnej pogody.Dla takich chwil chce się żyć.
Cytować
 

Dodaj komentarz