Z posłem pod pomnikiem Króla Kazimierza Wielkiego
piątek, 04, marzec 2016 20:12 Bożena Sałacińska

 

Imieniny patrona miasta i uczelni

W przeddzień imienin Króla Kazimierza III Wielkiego, studenci-seniorzy KUTW, czwarty raz zorganizowali happening pod pomnikiem monarchy.

W rolę Króla Kazimierza wcielił się poseł Piotr Król. – Dzisiejszej królowej, a na co dzień Bożenki, dziękuję  za pomysł i organizację dzisiejszej pięknej imprezy. Jej i wielu osobom dziękuję za organizację tej pięknej miejskiej imprezy. Ja, od siebie mogę powiedzieć to, że tak wyobrażam sobie niebo – ja i same królowe. Moje marzenia się dzisiaj spełniają powiedział z uśmiechem poseł PiS.

Witam wszystkie koronowane głowy, w tym przedstawicieli Bydgoskiej Rady Seniorów z Ireneuszem Frelichowskim na czele. Są wśtód nas słuchacze UTW przy UTP, Agory Nestora przy MCK, Kujawskiego UTW, seniorzy U3W przy WSG, Uniwersytetu Każdego Wieku przy WSB. Witam również delegację klubu ”Modraczek” i Stowarzyszenia „Z potrzeby Serca” oraz licznie przybyłych mieszkańców królewskiego grodu Bydgoszcz. Proszę zobaczyć, jak pięknie się prezentujemy. Faktycznie jak w niebie dodała stojąca u boku Króla, KrólowaBożena Sałacińska.

Przemówienie na cześć Króla wygłosił prof. Adam Sudoł. Przypomniał, że Kazimierz Wielki przyszedł na świat w Kowalu, nieopodal Włocławka . Był człowiekiem z naszego regionu. Profesor mówił o dokonaniach Kazimierza Wielkiego, ale jeszcze więcej uwagi poświęcił urokom uczt z czasów średniowiecza, a zwłaszcza trunkom, którymi raczono się podczas królewskich imprez.
Odrębne orędzie wygłosił Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz królewskiego Kowala i zarazem prezes Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego. Miłym akcentem było wręczenie organizatorce happeningu, aktu przyjęcia KUTW w poczet członków Stowarzyszenia. Następnie Robert Szatkowski, prezes bydgoskiego Stowarzyszenia "Wyszogród", przybliżył słuchaczom czasy bydgoskiego średniowiecza.
Na zakończenie części oficjalnej życzenia imieninowe Królowi złożyła wiceprezydent, Anna Mackiewicz – Królu! Bydgoszcz i bydgoszczanie stoją za Tobą zawsze murem! Dziękujemy Tobie, w imieniu wszystkich tutaj zebranych, że codziennie jesteś z nami. W tym roku Twoja pomoc jest nam szczególnie potrzebna. Obchodzimy 670. urodziny naszego pięknego, kochanego miastapowiedziała prezydent Mackiewicz i zaprosiła na kwietniowe urodziny monarchy.

Wartę honorową z bronią wystawiła I Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego. Byli również wojowie z grup rekonstrukcyjnych. Pięknie prezentowała się także młodzież z IV LO im. Króla kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy.  Delegacje, przy wtórze werbli Sebastania i Adama, członków orkiestry Zespołu Szkół Elektronicznych, składali kwiaty pod pomnikiem króla.
Na zakończenie imprezy prof. Bernard Mendlik, pięknie podziękował przybyłym "koronowanym głowom" , służbom mundurowym, organizatorom i współorganizatorom za zorganizowanie hucznych imienin patrona miasta i Uniwersytetu. Zaprosił również zebranych na królewski tort do pubu "Kubryk".


Zdjęcia: Edwin Bir, Lila Kazubowska, Miłosz Sałaciński

 

Komentarze   

 
+1 #11 Grażyna W. 2016-03-07 21:27
Imieniny króla Kazimierza w iście królewskim stylu.Wyśmienic i goście,studenci każdego wieku,w wielkiej ciżbie stawili się przed pomnikiem ,aby oddac honory tak znamienitemu władcy.Szkoda,ż e pogoda przeszkodziła tancerkom zatańczyc w plenerze byłoby jeszcze wspanialej.Król owej Bożenie wielkie dzięki za organizację.Bra wo.
Cytować
 
 
+1 #10 BożenaS. 2016-03-07 17:34
Fotorelacja na stronie Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego
http://kazimierzwielki.pl/urodziny-kazimierza-wielkiego/
Cytować
 
 
+1 #9 BożenaS. 2016-03-06 18:09
Fotorelacja na www.glosseniora.pl
http://glosseniora.pl/news/2016/03/seniorzy-kazimierzowskiego-utw-w-bydgoszczy-wyprawili-swojemu-patronowi-krolewskie-imieniny
Cytować
 
 
+1 #8 Ewa 2016-03-06 09:36
Widać że impreza Króla była przednia - jak na imieniny przystało. Szkoda tylko że nie mogłam osobiście uczestniczyć- bo zmogła mnie grypa.Bozenka to pięknie zorganizowała. Za to jej ogromne dzięki. Pozdrawiam
Cytować
 
 
+4 #7 Danuta 2016-03-05 08:48
Bożka - Królowo !!!
Wielkie dzięki za wysiłek w zorganizowanie tak pięknej uroczystości.
Jestem usatysfakcjonow ana tym, że uczestniczyłam w "Kubrykowym Dworze" z moimi koleżankami w towarzystwie P.Burmistrza z Kowala.
Dworka Danusia B.
Cytować
 
 
+1 #6 BożenaS. 2016-03-04 23:12
Fotorelacja ukazała się na stronie www.bydgoszcz.pl
Artykuł w dzisiejszej Gazecie Pomorskiej, w wydaniu papierowym!
Cytować
 
 
0 #5 BożenaS. 2016-03-04 23:10
Imieniny Króla w mediach:

http://www.pomorska.pl/wiadomosci/bydgoszcz/g/imieniny-krola-kazimierza-wielkiego-w-bydgoszczy-zdjecia,9461739,17160281/
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,48722,19714616,imieniny-krola-ktory-nadal-bydgoszczy-prawa-miejskie-

zdjecia.htmlhttp://express.bydgoski.pl/350573,Huczne-imieniny-krola-i-okragla-rocznica-odsloniecia-pomnika-ZDJECIA-

WIDEO.html

http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/aktualnosci-2016-marzec/Imieniny_Kr_la_Kazimierza.aspx#1
Cytować
 
 
+1 #4 BożenaS. 2016-03-04 23:08
Zachęcam do oglądania!
https://www.youtube.com/watch?v=m_CpM-Q19eU
Cytować
 
 
+1 #3 BożenaS. 2016-03-04 22:54
Zachęcam do oglądania filmu, szczególnie tym, którzy nie byli na Imieninach Króla!
https://www.youtube.com/watch?v=JqkDSYJQooM
Cytować
 
 
+3 #2 BożenaS. 2016-03-04 22:08
Dziękuję Wszystkim licznym współorganizato rom za pomoc w zorganizowaniu happeningu. Lista jest długa, więc powiem pięknie wszystkim jednym słowem - "DZIĘKUJĘ". Licznie przybyłym Gościom dziękuję za uświetnienie naszej imprezy.
Cytować
 

Dodaj komentarz