Zaraz po VIP-ach
wtorek, 13, luty 2018 20:28 Bożena Sałacińska

W Muzeum

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku byli pierwszymi mieszkańcami Bydgoszczy, którzy obejrzeli wystawę "Skarb bydgoski". Uroczystego otwarcia dokonali: Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz wiceprezydent Iwona Waszkiewicz w obecności biskupa Jana Tyrawy. Wśród zaproszonych zacnych gości obecny był JM Rektor UKW, prof. Jacek Woźny.

Na wystawie w Muzeum Pieniądza grupa seniorów KUTW mogła podziwiać monety i precjoza odkryte przez archeologów w Bydgoskiej Katedrze. Jest to jeden z największych skarbów  odkrytych w Polsce.

Skarb znajdował się pod posadzką prezbiterium w Bydgoskie Katedrze. Znalezisko liczyło kilkaset rożnych obiektów. W Europejskim Centrum Pieniądza bezcennemu odkryciu poświęcono jedną z sal wystawowych. Monety i precjoza były pokazane w specjalnie dla nich zaprojektowanej gablocie. Na ekspozycji zobaczyć można ponad 480 złotych monet z okresu od  XV do XVII wieku. Poza tym były ozdoby, srebrne guzy do żupanów i delii, dekoracyjne rozety, a także amulet - "wilczy kieł".   Pierwsze analizy pozwoliły ustalić, że najstarsze znaleziska pochodzą z przełomu XV i XVI wieku.

- Skarb zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Nie do uwierzenia natomiast było to, że znalezione monety i inne precjoza   nie musiały   przejść "liftingu". Po pięćciuset latach zachowały się w stanie idealnym - relacjonuje Lidia Pielarska.

View the embedded image gallery online at:
http://kutw.pl/zaraz-po-vip-ach#sigProGalleria1a62c27a3a

Zdjęcia: Edwin Bir, Bożena Sałacińska, ExB - Dariusz Bloch

 

Komentarze   

 
+5 #4 Bogdan Domeracki 2018-02-14 22:02
Warto było tam zaglądnąć...
Cytować
 
 
+3 #3 BożenaS. 2018-02-14 12:05
Panie Stanisławie!
Bardzo proszę o kontakt. Mam pewien pomysł!
tel. 666 311 267
mail:
Cytować
 
 
+5 #2 Mirka Bilska Anioł 2018-02-14 11:14
Dzięki Tobie Bożenko mogę chociaż pooglądać zdjęcia, bo do końca tygodnia nie mogę w niczym uczestniczyć bo z przechodzonej grypy mam zapalenie oskrzeli, przyniosę zaświadczenie lekarskie - nawet nie mogłam chodzić na rehabilitacje.W ysoka temperatura, druga seria antybiotyków. Szkoda gadać.Dzwoniłam do Ciebie ale bez skutku. Teraz widzę dlaczego, bo jesteś bardzo zajęta i wyjątkowa. Pozdrawiam serdecznie.
Cytować
 
 
+6 #1 Stanisław Stec 2018-02-14 10:21
Podziwiam, nadzwyczajne. Jednocześnie pięknie przedstawione.T akie osiągnięcia
cieszą. Szkoda że nie mogę brać udziału.
Mam 85lat. Nie chodzę.
Cytować
 

Dodaj komentarz