Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Pałacowe spotkania ze sztuką

Pałacowe spotkania ze sztuką

Do Ostromecka przyjechała grupa seniorów z trzech bydgoskich UTW. Najliczniejszą reprezentację wystawił Kazimierzowskie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Mniej licznie przybyli studenci-seniorzy z Wyższej Szkoły Gospodarki i Bankowej Szkoły Wyższej. W pałacowych komnatach seniorzy dwa razy w miesiącu będą oni zgłębiali tajniki posługiwania się pędzlem, ołówkiem, tuszem, temperą i pastelami. Warsztaty zostaną dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Zajęcia poprowadzi instruktorka z Miejskiego Centrum Kultury, Hanna Parucka.

– Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania Starego Pałacu. Dzięki naszej instruktorce mieliśmy okazję zapoznać się z bogatą historią tej zabytkowej budowli. W pieczołowicie odrestaurowanych salonach na uwagę zasługuje w szczególności kolekcja kilkunastu zabytkowych fortepianów. W gabinecie Andrzeja Szwalbe, byłego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, można było podziwiać oryginalne wyposażenie jego biura. W pozostałych komnatach prezentowane są meble, charakterystyczne dla okresu napoleońskiego – dzieli się swoimi wrażeniami Maria Bąkowska.

Spotkania amatorów malarstwa odbywać się będą dwa razy w miesiącu. W programie między innymi będą podstawy rysunku akademickiego. Na pierwszy ogień pójdzie malowanie martwej natury. Potem będą zajęcia z techniki batik i linorytu. Uzupełnieniem zajęć będą plenerowe ćwiczenia z kompozycji kadru fotograficznego.

Przewodniczka pozwoliła nam sprawdzić wygodę niektórych zabytkowych mebli. Pomimo, że wytworzono je ponad 200 lat temu, mają świetnie wymodelowane profile. Zasiadać na nich trzeba mając wyprostowany kręgosłup i złączone nogi. Etykieta dworska nie dopuszczała do zakładania nogi na nogę. Do głowy nam nawet nie przyszło kolejne ograniczenie. Na salonach niedopuszczalny był uśmiech z odsłoniętymi zębami – wspomina lekcję dworskiej etykiety Basia Bonk.

– Moją uwagę przyciągnęły schody z pięknie rzeźbionymi poręczami. Mam nadzieję, że po ukończeniu warsztatów malarskich posiądę umiejętność oddania na płótnie ich niepowtarzalnego piękna mówi z śmiechem Zbyszek Wypijewski.

 {gallery}seniorzy_palac{/gallery}

Close Menu