Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Policjantka  szkoliła seniorów

Policjantka szkoliła seniorów

W spotkaniu wzięło udział blisko 100 osób. Uczestnikom przedstawiono sposoby, które stosują sprawcy przestępstw, na osobach starszych. Podczas zajęć słuchacze KUTW obejrzeli filmiki prewencyjne nakręcone przez KWP w Bydgoszczy. Przedstwiały one metody działania sprawców oszustw na tzw. “wnuczka”, na “hydraulika”. Zebranym przedstawiono jakich sytuacji należy unikać i jak postępować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Szkolenie przeprowadziła podkomisarz Monika Herman, która prosiła o informowanie policji, o wszelkich niepokojących i budzących wątpliwości zdarzeniach.

 Głównym celem spotkania było uświadomienie starszych osób i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „ na wnuczka, krewnego czy na legendę”.
– Dzień dobry. Halo, kto mówi? Jak to, kto? To ja, twój wnuczek, bratanek! Nie poznajesz mnie babciu, ciociu ? A, to Ty – Aniu, Pawełku? Tak, to właśnie ja! Jak się czujesz babciu, ciociu, co u Ciebie? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy …..Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które wykorzystując naszą naiwność, podają się za członka naszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku, pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi”. Niestety potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczona kwota przepada.

Na zakończenie spotkania padały pytania z sali, na które wyczerpująco odpowiadała pani komisarz. Nelka przedstawiła sposób w jaki została oszukana i jak udało się Jej wybrnąć z sytuacji. Były osoby, które nie miały odwagi na publiczne zadanie pytania. Wyjściem z sytuacji była indywidualna rozmowa z panią policjant – relacjonuje Bożena Sałacińska.

{gallery}policja{/gallery}


 

Dodaj komentarz

Close Menu