Z jedną walizką

 Jest ona pisarką opowiadań, fotofrafką i reżyserką filmu o żyjących w Kanadzie rodzinach polskich arystokratów.Obejrzeliśmy jej film, w którym poszczególni   potomkowie rodów: Potockich,Tarnowskich,Czetwiertyńskich, Platerów, Czartoryskich, Zamojskich i Tyszkiewiczów pokazali jak żyją teraz około 100 km od Montrealu.Cechuje ich patriotyzm, serdeczność i wzajemne wspieranie się.
Walizka jest symbolem Ich tragedii. Zostali  wysiedleni z rodowych majątków i wywiezieni na Syberię z 1 walizką. Pokazywali  ocalałe pamiątki. Wszyscy mówią płynnie po polsku.Żyją skromnie, ich dzieci odwiedzają ojczyznę i uczą się j.polskiego i historii Polski.
Bohaterka spotkania była w Bydgoszczy tylko 1 dzień. Zwiedzała z prof.Sudołem miasto – m.in. operę i Wyspę Młyńską. Była zachwycona rozwojem miasta i serdecznością ludzi.Osoba na zdjęciach w czerwonym komplecie to sybiraczka i autorka książki o życiu wywiezionych. Poza tym  był też były prezydent miasta Bydgoszczy….?oraz prof.z UKW. Młodzi ludzie to studenci UKW. Autorka sprzedawała swoje książki  i wpisywała nam dedykacje.
Zdjecia i tekst Halinka Idzikowska – Banasiak.

{gallery}golebiewska{/gallery}


 

Napisz komentarz