Kujawy Garbate i nie tylko

Kujawy Garbate i nie tylko

Dział Etnografii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy gromadzi przedmioty tradycyjnej kultury ludowej Pałuk, Kujaw, Kociewia, Borów Tucholskich, Krajny i Kaszub.
– Naszą przewodniczką po najbliższych nam regionach etnograficznych była Maria Huryn. Pokazała nam mapy opisywanych regionów, z których wynika, że Bydgoszcz leży na Kujawach Garbatychopowiada Krysia Berg.

Wśród zbiorów muzeum bardzo ciekawie prezentują się meble. Najciekawszym eksponatem było kaszubskie krzesło z poł. XIX wieku w kształcie zbliżone do renesansowego fotela. Najważniejszym, najbardziej reprezentacyjnym sprzętem w izbie chłopskiej była malowana skrzynia wianowa. W skrzyni przechowywano ubiór, cenniejsze rodzinne mienie oraz wyprawę panny młodej.

– W dawnych wiejskich wnętrzach mieszkalnych dbałość o estetykę wyrażała się nie tylko w zdobieniu sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, lecz i w bogatym dekorowaniu izb sztucznymi kwiatami, słomianymi pająkami, tkaninami oraz obrazami.powiedziała kustoszka.

– Widzieliśmy bogato zdobione haftem, współczesne rekonstrukcje świątecznych strojów regionalnych: pałuckich i kujawskich oraz tzw. kaszubskie stroje świetlicowe. Mogliśmy sprawdzić czy ładnie prezentujemy się w pałuckie czepcach z bandami – śmieje się Mariolka Tworek.

– Będąc w muzeum bardzo cieszyło mnie to, że mogliśmy wszyskiego dotknąć, dokładnie obejrzeć, przymierzyć. Maria Huryn nie bała się nawet dać nam zabytkową ceramikę. Na szczęście nic nie zepsuliśmy śmieje się Elka Rogowska.

 {gallery}etnografia{/gallery}


 

Dodaj komentarz

Close Menu