Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Pożar i jego zagrożenia

Pożar i jego zagrożenia

 

 Wykład teoretyczny i praktyczny

Tematyką wykładu był: pożar i jego skutki oraz domowe zabezpieczenia przeciwpożarowe.Zawodowi strażacy do ustawionego na boisku UKW namiotu pełnego dymu wprowadzali i wyprowadzali słuchaczy KUTW. Zapalali silnie świecącą latarkę, aby pokazać słuchaczom, że w dymie i tak nic nie widać.Człowiek traci orientację i zatruje się dymem.Przejście przez zadymiony namiot dał nam wyobrażenie sytuacji pożarowej.

Po powrocie do auli reprezentant firmy KIDDE-AISKO zapoznał nas z potencjalnymi żródłami tlenku węgla.Omówił jego skład i stopnie objawów zatrucia.Poinformował, iż czujniki tlenku węgla są bardzo  skutecznymi urządzeniami, dzięki którym można wykryć obecność CO w pomieszczeniu.Przedstawił kilka modeli z certyfikatemi  i zachęcał do ich instalacji.

Wykład uzupełnił przedstawiciel ekologów -“Śmieci to nie opał”.Omówił emisję toksycznych substancji,które szkodzą nam przyczyniając się do wywołania poważnych chorób.Zapoznał nas z Ustawą, która wyszczególnia  czego absolutnie nie należy spalać w piecu i jakie są tego skutki w atmosferze .

Na zakończenie wszyscy uczestnicy wykładów byli uczestnikami losowania nagród-czujników domowych.Los uśmiechnął się do kilku pań i  jednego pana. Jest on nowym członkiem KUTW i był uszczęśliwiony tym faktem.Wyszedł na scenę, aby  się pokazać. Wykład był bardzo ciekawy  i  pouczający. Uczestniczył w nim komplet słuchaczy KUTW.

{gallery}straz_wyklad{/gallery}
Tekst i zdjęcia – Halina Idzikowska – Banasiak


 

Dodaj komentarz

Close Menu