Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Z wizytą  u strażaków

Z wizytą u strażaków

 

 KUTW w straży

Nie ma to jak w straży…

Grupa seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy odwiedziła siedzibę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr1 przy ul. Pomorskiej. Aby zapoznać się z postępem  prac modernizacyjnych,  jednostkę wizytowali tego dnia: minister Teresa Piotrowska, wojewoda Ewa Mes, prezydent Rafał Bruski oraz przedstawiciele innych JRG z Bydgoszczy.

Strażnicę przy ulicy Pomorskiej 16 oddano do użytku 23 grudnia 1911 roku. Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku Polacy przejęli z rąk niemieckich zawodową straż pożarną. We wrześniu  1939 roku  po włączeniu grodu nad Brdą do Rzeszy Niemieckiej,  Niemcy zorganizowali nową straż, według swoich norm. Miejska Zawodowa Straż Pożarna w dniu 21 stycznia 1945 roku zgodnie z zarządzeniem władz niemieckich została ewakuowana do Wismaru. W styczniu 1945 roku zawiązuje się ponownie Zawodowa Straż Pożarna w Bydgoszczy. Brak było sprzętu i ludzi. Remiza przy ul. Pomorskiej była częściowo zdewastowana. W sierpniu 1991 roku w budynku przy ul. Pomorskiej 16 powstała Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza nr 1.

Dowiedzieliśmy się od naszych gospodarzy, że obecnie w JRG-1 każdego roku bierze udział w likwidacji około 1400 zdarzeń. Budynek przy ul. Pomorskiej od 10 lat jest remontowany i modernizowany. Dzięki temu zwiększono zarówno użytkowość techniczną jak i warunki socjalne dla pełniących służbę strażaków dzieli się swoją nowo nabytą wiedzą Maciej Banasiak.

Z racji ponad stuletniej historii istnienia, budynek remizy, znajduje się na liście bydgoskich zabytków architektonicznych. W czasie pobytu u strażaków zwiedziliśmy izbę tradycji. Eksponowane są tam liczne zbiory, które prezentują minione lata bydgoskiego pożarnictwadzieli się swoimi wrażeniami Grażyna Wilajne .

{gallery}straz_pomorska{/gallery}
Zdjęcia: Edwin Bir


 

Dodaj komentarz

Close Menu