W Dzień Zaduszny

 

 W hołdzie poległym

W Dzień Zaduszny złożyli hołd bohaterom Bydgoszczy.

Wycieczkę zorganizowało koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek RO PTTK „Szlak Brdy”. Seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców miasta oprowadzał przewodnik, Wojciech Sobolewski W programie było zwiedzanie grobów i wspomnienia o wybitnych osobach spoczywających w tej nekropolii.

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy został założony w 1946 roku. Nekropolia kryje zwłoki 1.169 mieszkańców Bydgoszczy zamordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej na terenie miasta.
W punkcie centralnym nekropolii znajduje się urna z prochami 100 bydgoszczan rozstrzelanych  w październiku 1939 r. Na cmentarzu znajdują się symboliczne groby prezydentów miasta z okresu międzywojennego: Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego.
Nieopodal znajduje się tablica pamiątkowa i urna z prochami bydgoszczan zamordowanych w obozach koncentracyjnych. W północnej części cmentarza wznosi się krzyż z ołtarzem polowym. Niedaleko bramy cmentarnej stoi  pomnik ku czci 50 żołnierzy i oficerów Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej.

{gallery}zaduszki_15{/gallery}


 

Napisz komentarz