Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Mnemotechniki

Mnemotechniki

 

 Rozwijają zdolności poznawcze

Mnemotechnika to ogólna nazwa sposobów poprawiania ludzkiej pamięci. Istnieje szereg skutecznych technik pamięciowych ułatwiających szybsze zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji, m. in. metody skojarzeniowe.

Mnemotechniki pozwalają na zapamiętywanie dat, haseł komputerowych, PINów kart płatniczych, faktów, dowolnie długich spisów i list, numerów telefonów, wykładów czy treści książek. Owe techniki szybkiego uczenia stanowią swoisty trening pamięci, poprawiają koncentrację i pamięć, pozwalają uczyć się szybko i skutecznie oraz ułatwiaja naukę języków obcych. Mnemotechnika, zwana też mnemoniką pochodzi od greckiego słowa mneme – pamięć oraz Mnemosyne – w mitilogii greckiej bogini i uosobienie pamięci. Metody poprawiania ludzkiej pamięci znane są od tysiącleci. Istnieje wiele przykładów mnemotechnik, których stosowanie pomaga w codziennym życiu, w szkole, na uczelni, w nauce języków obcych.

Podczas pierwszego zajęcia poznaliśmy jedną z metod szybkiego zapamiętywania. Metodą haków nauczyliśmy się 10 największych państw europejskich pod względem wielkości. Potrafimy je wymienić w dowolnej kolejności i konfiguracji po jednorazowym ich usłyszeniu dziwi się swoimi osiągnięciami, Krystyna Drosik.

Podczas kursu słuchaccze KUTW poznają jeszcze metodę łańcuszka, system cyftowo – literowy, metody szybkiego uczenia się słówek z języka obcego, sposoby zapamiętywania liczb. Pokażę jak sporządzać notatki w oparciu o tzw. mapę myśli. Będziemy usprawniać pamięć i spostrzegawczość wzrokową oraz słuchową. Pomoże to w późniejszym kursie szybkiego czytania, który poprowadzę, o ile będzie zainteresowaniemówi trenerka, Bożena Sałacińska.

Przerywnikiem w uczeniu się nową metodą, był udział w konkursie wiedzy o klimacie. Najlepiej i naszybciej z trudnymi pytaniami poradzili sobie: Zosia Jaworska, Małgosia Niewiarowska, Bożenka Nowicka, Zbyszek Szymański i Grażyna Ziółkowska. Ich wiedza została nagrodzona żarówkami energooszczędnymi. Prezenty przekazała  Fundacja “Ziemia i Ludzie” z Warszawy.

{gallery}pamiec_2015{/gallery}


 

Dodaj komentarz

Close Menu