Z posłem pod pomnikiem Króla Kazimierza Wielkiego

 

Imieniny patrona miasta i uczelni

W przeddzień imienin Króla Kazimierza III Wielkiego, studenci-seniorzy KUTW, czwarty raz zorganizowali happening pod pomnikiem monarchy.

W rolę Króla Kazimierza wcielił się poseł Piotr Król. – Dzisiejszej królowej, a na co dzień Bożenki, dziękuję  za pomysł i organizację dzisiejszej pięknej imprezy. Jej i wielu osobom dziękuję za organizację tej pięknej miejskiej imprezy. Ja, od siebie mogę powiedzieć to, że tak wyobrażam sobie niebo – ja i same królowe. Moje marzenia się dzisiaj spełniają powiedział z uśmiechem poseł PiS.

Witam wszystkie koronowane głowy, w tym przedstawicieli Bydgoskiej Rady Seniorów z Ireneuszem Frelichowskim na czele. Są wśtód nas słuchacze UTW przy UTP, Agory Nestora przy MCK, Kujawskiego UTW, seniorzy U3W przy WSG, Uniwersytetu Każdego Wieku przy WSB. Witam również delegację klubu ”Modraczek” i Stowarzyszenia „Z potrzeby Serca” oraz licznie przybyłych mieszkańców królewskiego grodu Bydgoszcz. Proszę zobaczyć, jak pięknie się prezentujemy. Faktycznie jak w niebie dodała stojąca u boku Króla, KrólowaBożena Sałacińska.

Przemówienie na cześć Króla wygłosił prof. Adam Sudoł. Przypomniał, że Kazimierz Wielki przyszedł na świat w Kowalu, nieopodal Włocławka . Był człowiekiem z naszego regionu. Profesor mówił o dokonaniach Kazimierza Wielkiego, ale jeszcze więcej uwagi poświęcił urokom uczt z czasów średniowiecza, a zwłaszcza trunkom, którymi raczono się podczas królewskich imprez.
Odrębne orędzie wygłosił Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz królewskiego Kowala i zarazem prezes Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego. Miłym akcentem było wręczenie organizatorce happeningu, aktu przyjęcia KUTW w poczet członków Stowarzyszenia. Następnie Robert Szatkowski, prezes bydgoskiego Stowarzyszenia „Wyszogród”, przybliżył słuchaczom czasy bydgoskiego średniowiecza.
Na zakończenie części oficjalnej życzenia imieninowe Królowi złożyła wiceprezydent, Anna Mackiewicz – Królu! Bydgoszcz i bydgoszczanie stoją za Tobą zawsze murem! Dziękujemy Tobie, w imieniu wszystkich tutaj zebranych, że codziennie jesteś z nami. W tym roku Twoja pomoc jest nam szczególnie potrzebna. Obchodzimy 670. urodziny naszego pięknego, kochanego miastapowiedziała prezydent Mackiewicz i zaprosiła na kwietniowe urodziny monarchy.

Wartę honorową z bronią wystawiła I Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego. Byli również wojowie z grup rekonstrukcyjnych. Pięknie prezentowała się także młodzież z IV LO im. Króla kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy.  Delegacje, przy wtórze werbli Sebastania i Adama, członków orkiestry Zespołu Szkół Elektronicznych, składali kwiaty pod pomnikiem króla.
Na zakończenie imprezy prof. Bernard Mendlik, pięknie podziękował przybyłym „koronowanym głowom” , służbom mundurowym, organizatorom i współorganizatorom za zorganizowanie hucznych imienin patrona miasta i Uniwersytetu. Zaprosił również zebranych na królewski tort do pubu „Kubryk”.
{gallery}4_imieniny_krola{/gallery}
Zdjęcia: Edwin Bir, Lila Kazubowska, Miłosz Sałaciński

 

Napisz komentarz