Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Historia Polski w piosence ?

 Lekcja historii i ekologia

Swoje lekcje, zakończyła w tym roku akademickim, sekcja historyczna. Prowadzi ją od kilku lat Małgorzata Jarocińska. Gawędy historyczne cieszą się ogromnym powodzeniem wśród słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy.

Powtórkowe lekcje z historii dla seniorów rozpoczęłam od Piastów. W tym roku akademickim, moje  gawędy dotyczyły okresu międzywojennego. Na zakończenie przygotowałam temat: “Niezwykłe kobiety II Rzeczypospolitej”. Omówiłam niezwykłe losy Hanki Ordonówny, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej oraz Zofii Stryjeńskiejmówi Malgorzata Jarocińska.

Na gawędy historyczno – literackie chodzę systematycznie od kilku lat. Imponuje mi to, że Małgosia historię Polski przedstawia nietuzinkowo. Nie są to lekcje szkolne, a gawędy historyczne, powiązane z literaturą i poezją związaną z omawianym tematem. Jej oryginalny sposób prowadzenia wykładów został doceniony przez wiele środowisk . W maju np. byłam na Jej wykładzie w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy mówi z dumą Urszula Machnowska.

Ostatnie zajęcia były bardzo ciekawe. Prowadząca przedstawiła losy wyjątkowych kobiet. Wszystko ilustrowane było oryginalnymi nagraniami.  Mając na stolikach teksty piosenek, próbwaliśmy je zaśpiewać. Niestety nie wszyscy sprostali temu wyzwaniu. Na zakończenie zaśpiewaliśmy jak umieliśmy piosenkę pt. “Powróćmy jak za dawnych lat”. Powrócimy, bo kochamy Małgosię i piękną historię naszego kraju. Poza tym, już wiemy, że tematy w przyszłym roku akademickim, związane będą z II wojną światową dodaje Maja Bleja.

Po lekcji historii, pojechaliśmy na łono natury, a konkretnie do Smukały. Tam, poza miastem, na  działce  Alinki Holki  delektowaliśmy się pychotkami przygotowanymi przez koleżanki. Pogoda dopisała, humory też, więc spotkanie należy uznać za wyjątkowe mówi radośnie Zofia Perkowska.

{gallery}historia_alina{/gallery}
Tekst: Bożena Sałacińska
Zdjęcia: Bożena Sałacińska, Edwin Bir

 

Close Menu