Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Przeszłość z przyszłością

 

 Słuchacze KUTW w Toruniu

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy wybrali się na krótki wypad do Torunia. Pomysł zrodził się podczas cotygodniowego spaceru nordic walking. Organizacją zajął się Edwin Bir. Troszczył się o 12-osobową gromadkę podczas upalnego lipcowego dnia. W programie było zwiedzanie Fortu IV i “Młyna Wiedzy”.

Fort IV został wybudowany w latach 1878-1884. Był przeznaczony dla załogi liczącej dwie kompanie piechoty (500 ludzi) oraz obsługi 14 dział średniego i 15-22  dział ciężkiego kalibru – łącznie dla około 800 żołnierzy i oficerów.
Fort IV był systematycznie rewitalizowany do 1994 roku. Aktualnie jest jedynym w pełni przygotowanym do turystyki obiektem Twierdzy Toruń. W kazamatach znajduje się baza noclegowa wzorowana na styl dawnych koszar. Fort posiada własną restaurację oraz pełne wyposażenie do świadczenia usług cateringowych dla 1500 osób – powiedział prof. Jerzy Nowachowicz zanim zaczęliśmy zwiedzać obiekt.
– Będąc już na terenie obiektu, o militariach opowiadał nam organizator wycieczki – Edwin Bir, dodaje zadowolona Elżbieta Domagała.

Fort z drona : https://www.fort.torun.pl/3/terazniejszosc

Otwarcie Centrum Nowoczesności “Młyn Wiedzy” nastąpiło 9 listopada 2013 roku. Siedziba instytucji znajduje w dawnych Młynach Richtera. Budynki zbudowane były na przełomie XIX i XX. Teraz całkowicie odrestaurowane, służą nauce i zabawie. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne.  Wizytówką “Młyna Wiedzy” jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula, zawieszona na 33-metrowej linie tyle dowiedzieliśmy się od Edwina przed wejściem do “Młyna”. Potem był on naszym przewodnikiem. Zwracał nam uwagę na ciekawe ekspozycje. Staraliśmy się dotknąć i doświadczyć wszystkiego relacjonuje Jadwiga Janiszewska.

– Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po pięknej toruńskiej Starówce. Potem zatrzymaliśmy się w lokalu, aby uzupełnić spalone kalorie – mówi śmiejąc się,  Krystyna Mazurkiewicz.
{gallery}forty_torun{/gallery}
Zdjęcia: Bożena Salacińska, Edwin Bir,  Jerzy Nowachowicz
Tekst: Bożena Sałacińska

 

Close Menu