materac

Szeroki wybór materacy na rynku sprawia, że dobór odpowiedniego dla nas modelu, który będzie wygodny i dobrej jakości wcale nie jest prostym zadaniem. Wiele osób niestety podejmuje zbyt pochopnie decyzje, biorąc pod uwagę jedynie rozmiar. To spory błąd, ponieważ materac jest wbrew pozorom jednym z ważniejszych elementów pozwalającym nam się dobrze wysypiać. O czym więc trzeba pamiętać podczas zakupu materaca? 

Najważniejsze parametry materaca

Zakup materaca wcale nie musi być skomplikowany. W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na parametry, co z pewnością przełoży się na kwestie praktyczne. Do najważniejszych parametrów możemy zaliczyć:

  • Rozmiar- mimo, że nie jest to najważniejszy czynników, należy brać go pod uwagę w pierwszej kolejności. Dobry rozmiar materaca będzie oczywiście wpływać na to czy będzie on pasować do danego modelu łóżka. W przypadku materaców jednoosobowych popularnością cieszą się modele o wymiarach 90×200 lub 120×200. Dla modeli dwuosobowych najczęściej wybierane są rozmiary 160×200 bądź 140×200. 
  • Twardość materaca- ten parametr będzie mieć bezpośredni wpływ na wygodę. Należy pamiętać, że zbyt miękkie materace będą nadmiernie się uginać pod ciężarem, zaś zbyt twarde nie pozwolą nam sukcesywnie odpoczywać. Znalezienie złotego środka według własnych preferencji jest więc kluczowe. Twardość materaca oznaczana jest przy pomocy skali H wraz z konkretnym oznaczeniem cyfrowym. Im wyższa wartość, tym twardszy materac.
  • Wypełnienie- na rynku znajdziemy materace do łóżka, które mają różne wypełnienie. Do dyspozycji nie zabraknie materacy w pełni syntetycznych, które są antyalergiczne. Materace mogą również posiadać sprężyny. Dobór konkretnego modelu jest już kwestią upodobań. Każdy typ materaca ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Jakie wypełnienie wybrać?

Jak zostało wcześniej wspomniane, materace posiadają różne wypełnienia. Wybór konkretnego wypełnienia będzie w dużym stopniu przekładać się na wygodę i komfort podczas snu. 

Lateks to zdecydowanie jeden z chętniej wybieranych materiałów, który sprawdza się zarówno w miękkich, jak i twardych materacach. Lateks cechuje się przede wszystkim elastycznością, wytrzymałością, a przy tym jest antyalergiczny. 

Pianka poliuretanowa to podstawowy materiał dla materacy. Z pianki produkowane są zarówno materace dla dzieci, jak i dorosłych. Dużą zaletą jest dobre dopasowanie do kształtu ciała, dzięki czemu możemy z łatwością układać się w wielu pozycjach. Bardziej zaawansowaną opcją i rozwinięciem poliuretanu jest pianka termo elastyczna, która dopasowuje się pod wpływem temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here