Flagę narodową spotkać można przy wielu sytuacjach. Imprezy sportowe, święta państwowe, budynki administracyjne. Polska flaga  stanowi również element wystroju. Spotkać ją można przyczepioną do okien samochodów, a także jako wzór ubrań, czy niektórych przedmiotów.

Flaga, a prawo

Flagi, obok hymnu i godła, stanowią najważniejsze symbole narodowe. Nic więc dziwnego, że są one szczegółowo określone przepisami prawnymi. Znajdziemy tam dokładne wymiary pasa białego i czerwonego. Swój opis posiada również flaga z godłem Polski. Prawo precyzuje także kiedy i jak powinno się z symboli narodowych korzystać.

Flaga pozioma i pionowa

Problemu nie sprawia odpowiednie ustawienie flagi w poziomie. Biały pas powinien znajdować się na górze, czerwony zaś na dole. Więcej kłopotu jest z powieszeniem jej pionowo. Główna zasada mówi, że biały pas powinien być po lewej stronie, czyli tej bliżej masztu.

Znieważenie flagi państwowej

Jako istotny symbol państwowości, flaga jest chroniona przepisami prawnymi. Zachowanie, które ma na celu jej znieważenie, niszczenie oraz okazywanie braku szacunku, jest karalne.

Na fladze nie powinno się umieszczać żadnych napisów ani mocować do nich innych przedmiotów. Jednak kibice często piszą na kupionych flagach nazwy miejscowości czy nazwiska sportowców. Z pewnością nie ma to na celu znieważenia symbolu narodowego, wręcz przeciwnie, jest to wyraz dumy narodowej w czasie kibicowania polskim sportowcom.

Od strony prawnej, aby flaga stanowiła symbol narodowy, musi posiadać odpowiednie odcienie bieli i czerwieni, a także posiadać wymiary ustalone w ustawie. Dlatego też nakładanie kar na kibiców nie jest łatwe, ale też nie ma podstaw etycznych.

Historia flagi Polski

Początkowo polska flaga składała się z koloru białego i karmazynu. Była symbolem bogactwa, ponieważ czerwony barwnik, używany do jej wytworzenia, był niezwykle drogi. Po unii z Litwą flaga Rzeczypospolitej Obojga Narodów składała się z trzech pasów: dwóch czerwonych i białego pomiędzy nimi.

Prawnie barwy narodowe zostały ustalone po raz pierwszy w Konstytucji 3 Maja. Kolejne konstytucje różniły się jedynie odcieniami barw znajdujących się na fladze.

Symbole zawarte we fladze narodowej

Kolory polskiej flagi podlegają symbolice heraldowej, która określa symbol poszczególnych barw:

  • biały: reprezentuje srebro oraz wodę, natomiast w zakresie duchowym, czystość i niepokalanie,
  • czerwony: oznacza ogień i krew, a także odwagę i waleczność.

Barwy narodowe nie ograniczają się tylko do flagi. Są one głównym elementem strojów sportowców, a dawniej zdobiły mundury polskich żołnierzy i rycerzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here