prawo

Prawnik od nieruchomości – czym się zajmuje?

Zarządzanie nieruchomościami to bardzo trudne zadanie, głównie z uwagi wielu obowiązujących aktów prawnych. Z tego powodu niezbędna może się okazać pomoc prawnika od nieruchomości. Warto wiedzieć jaki jest zakres jego działań oraz co należy do jego obowiązków. 

Kim jest prawnik od nieruchomości? 

Prawnik od nieruchomości zajmuje się obsługą i doradztwem z zakresu aspektów prawnych, a także kupna/ sprzedaży i zarządzania nieruchomościami. Może on zajmować zarówno rolę adwokata jak i radcy prawnego. Jego porady najczęściej dotyczą powierzchni magazynowych, lokali w centrach handlowych, biur, hoteli, a także wszelkich procesów związanych z rynkiem nieruchomości jak np. sprzedaż, kupno, wynajem czy dzierżawa. 

Zakres usług prawnika od nieruchomości 

Prawnik nieruchomości to specjalista, który może pomóc w trakcie najróżniejszych transakcji, nawet tych których przedmiotem są duże nieruchomości, hotel czy centra handlowe. 

Do jego najpopularniejszych usług należy m.in.:

  • przeprowadzanie badania due diligence, 
  • doradztwo przy sprzedaży i kupnie nieruchomości, 
  • negocjowanie bardziej korzystnych warunków umowy, 
  • obsługiwanie przetargów. 

Warto zaznaczyć, że prawnik nieruchomości działa zgodnie z określonymi aktami prawnymi. Do najważniejszych z nich należy m.in. ustawa o gospodarce nieruchomościami, ustawa o księgach wieczystych, ustawa o własności lokali, ustawa Prawo spółdzielcze, ustawa o nabywaniu nieruchomości przez osoby z innych krajów, ustaw Prawo o notariacie oraz ustawa o ochronie praw lokatorów. 

Prawnik nieruchomości może także prowadzić postępowania dotyczące ustalania stanu prawnego konkretnych nieruchomości, a także sprawy o zasiedzenie nieruchomości, zniesienie współwłasności, a także uzgodnienie treści ksiąg wieczystych. 

Pomoc prawnika nieruchomości bywa bardzo potrzebna. W sytuacjach problematycznych warto się z nim skontaktować, aby jak najlepiej rozwiązać problem i w sposób profesjonalny załatwić każdą sprawę związaną z nieruchomościami. 

Możesz doczytać:

https://www.gozdowice.pl/trudny-rozwod-siegnij-po-wsparcie-prawnika/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here